Przegląd nowości wydawniczych

Choć Aktualności Turystyczne są czasopismem on-line, cenimy niezmiennie wydawnictwa drukowane. Ponieważ wielu naszych Czytelników, podobnie jak i my, lubi uzupełniać swój księgozbiór – publikujemy na naszych łamach wybrane pozycje, które już ukazały się drukiem lub lada moment wzbogacą rynek księgarski. Wśród nowości laureaci XXVI edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej, których recenzje przygotowała Małgorzata Pawłowska na prośbę Centralnej Biblioteki PTTK w Warszawie.

Włoszanowo: wieś i jej mieszkańcy

Włoszanowo jest niewielką wsią, położoną na Pałukach, w gminie Janowiec Wielkopolski. Po dokładnym wyjaśnieniu daty pierwszej wzmianki historycznej miejscowe środowisko postanowiło urządzić w 2017 roku obchody 745-lecia wsi.

Gdynia morzem pachnąca. Gdynia with the scent of the sea

Album Gdynia morzem pachnąca – Obserwatorium zmian w latach 1884–2016 poświęcony został historii Gdyni.

Przewodnik emocjonalny

Miedzianka to takie miejsce, gdzie... czas płynie w drugą stronę. Od tego, co jest, do tego, co było, przez co jej dziejowy koniec okazuje się... jej początkiem.

Architectural Guide: Wrocław Architekturführer Danzig – Gdańsk, Sopot, Gdynia

Staranne opracowanie edytorskie, wysoki poziom opracowania graficznego, rzetelność dokumentacji krajoznawczej. Przewodniki będą ozdobą każdej kolekcji krajoznawczej.

Polska. Przewodnik pielgrzyma

Jedyny taki przewodnik po miejscach świętych w Polsce.

Kobiety ze Lwowa

Burzliwa historia Lwowa sprawiła, że niewiele wiadomo o wspaniałych kobietach, które współtworzyły to miasto. Ludzie zapomnieli o swoich literatkach, przebrzmiała sława aktorek, poszły w niepamięć skandalizujące romanse femmes fatales, a praca kresowych siłaczek może budzić dziś politowanie...

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie: przewodnik

Niezwykle kompetentnie opracowany przewodnik, zawierający pełnię informacji o tej nekropolii. Obok sylwetek wybitnych rodaków ukazuje postaci nieco zapomniane, a zasłużone dla Lwowa i Polski. 

Dzieje zabawek dziecięcych na ziemiach polskich na początku XX wieku

Nowatorska tematyka: leksykon zabawek począwszy od czasów średniowiecza. Autorki wykorzystały nie tylko zbiory muzealne, ale dotarły również do kolekcji prywatnych, zawierających unikatowe obiekty.

Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny

W tej starannie wydanej publikacji zostały zaprezentowane rzadkie, często nieznane dotąd, ikony z terenów Łemkowszczyzny, w tym XV-wieczne ikony z cerkwi w Daliowej, Tyliczu czy Florynce ze zbiorów lwowskich.