Fest Fyrtel. Manual

Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, miejska instytucja kultury Poznania, jest wydawcą interesującej publikacji pod nieco enigmatycznym (dla osób spoza Poznania), tytułem Fest Fyrtel. Manual. Wątpliwości rozwiewa podtytuł.

Treść traktuje „...o tym co w śródmiejskich dzielnicach autentyczne, lokalne i wyjątkowe”. Aby wszystko było klarowne, przetłumaczmy tytuł. Fest Fyrtel w gwarze poznańskiej oznacza super dzielnicę.

Trzech autorów, Bartosz Małolepszy, Maciej Moszyński, Michał Hirsch, przyjęło za cel zgromadzenie materiału, który w przekonywujący sposób uzasadnia atrakcyjność turystycznokulturową poznańskich dzielnic, w których tych walorów dotąd na ogół nie dostrzegano. Jeżyce, Wilda i Łazarz zlokalizowane poza Traktem Królewsko Cesarskim, niczym szczególnym się nie wyróżniają. Z pozoru. Kto szuka, ten znajdzie. Jest grupa turystów, którzy lubią odkrywcze przechadzki po nieznanych, pozornie niczym nie wyróżniających się miejscach i miejskich zaułkach, odnajdując w nich, im tylko właściwy urok. Kogoś, kto między innymi w takich kontemplacyjnych przechadzkach po mieście znajdował i znajduje upodobanie, określa się lapidarnym przydomkiem flâneur. Dojrzałego flanera, życie prowadzone przez mieszkańców Jeżyc, Wildy i Łazarza może intrygować w podobnym stopniu, jak folklor prawobrzeżnej Warszawa, place targowe krakowskiego Kleparza, rzemieślnicze Nadodrze w Wrocławiu, gdański Wrzeszcz, czy dzielnice śródmiejskie Wilna i czeskiej Pragi. Autorzy manuala Fest Fyrtel uzupełniają porównania miast, przykładami tego, co w nich wyjątkowe i niepowtarzalne, warte zaprezentowania turystom.

Książka choć traktuje o poznańskich dzielnicach jest równocześnie skrótowym abc marketingu terytorialnego. Podsuwa kreatorom i miejskim społecznościom metodę realizacji turystycznych projektów. Działając wspólnie, organizując spotkania i warsztaty, udaje się zbudować opowieść o dzielnicy. O fyrtlu i jego frechownym charakterze, jak mawiają poznaniacy, czyli gospodarnym, kreatywnym, obywatelskim, dążącym do lepszej jakości życia, między innymi dzięki atrakcyjności przyciągającej uwagę turystów.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!