Turystyczna wędrówka

Szczecin - archipelag atrakcji

Nad Szczecinem góruje Zamek Książąt…Więcej>>

Szczecin, to miasto wyjątkowe i fascynujące. Dzięki XIX-wiecznej rozbudowie zyskało oryginalny układ urbanistyczny, w dużej części wzorowany na paryskim. Na ponadtysiącletnią historię Szczecina składają się dzieje książęcej dynastii Gryfitów, zwierzchność Danii, panowanie brandenburczyków, rządy pruskie i szwedzkie, kwaterowanie francuskich wojsk Napoleona czy armii rosyjskiej, liczne wojny i pojawiające się między nimi okresy gospodarczego rozkwitu.

W Szczecinie istnieje Miejski Szlak Turystyczny, łączący najważniejsze zabytki, m.in. dom narodzin Carycy Katarzyny Wielkiej, pałac Grumbkowa (w którym urodziła się Matka Carów), Bazylika Archikatedralna św. Jakuba z zabytkami sztuki sakralnej. Na rogu ulic Łaziebnej i Staromłyńskiej stoi dom Velthusena – Holendra, który w Szczecinie handlował winem, miał fabrykę tytoniu i rafinerię cukru trzcinowego. W centrum miasta wciąż stoją dwie barokowe bramy miejskie (Portowa i Królewska). Nad Odrą góruje Zamek Książąt Pomorskich - dziś największe na Pomorzu Zachodnim centrum kultury. Stąd krótki spacer wzdłuż Odry zaprowadzi nas na Wały Chrobrego - reprezentacyjne budynki i obszerny taras z widokiem na Odrę powstały w latach 1901-21. W tym miejscu i na nabrzeżach przeciwległej Łasztowni odbywają się zloty oldtimerów i Dni Morza. Tutaj też w 2007 r. odbył się finał The Tall Ships’ Races. Następne spotkanie z flotyllą wielkich żaglowców odbędzie się w roku 2013.

Dla miłośników nauki oraz dzieci przyjemnością i zabawą będą wizyty w Domu Eksperymentów „Eureka”, czyli w miejscu, gdzie w niecodzienny sposób prezentowane są intrygujące doświadczenia z różnych dziedzin nauki. Miłośników astronomii i astrologii zainteresuje niepowtarzalna wystawa w Muzeum Morskim oraz główne place Szczecina, które swoim położeniem odzwierciedlają pas gwiazdozbioru Oriona, a ich lokalizacja względem Odry ma odniesienie do położenia gwiazdozbioru Oriona względem drogi mlecznej oraz egipskich piramid w Gizie względem Nilu. Do pełni wrażeń trzeba jeszcze zobaczyć podziemny Szczecin. To dwie trasy wycieczkowe poprowadzone w głębokim na 5 pięter cywilnym schronie przeciwlotniczym, ukończonym przez Niemców w 1941.

Kto woli kontakt z przyrodą, może wybrać się do ogrodu „Różanka”, rezerwatu ptactwa wodnego nad Jeziorem Świdwie, na szlaki Puszczy Bukowej, popływać żaglówką po jeziorze Dąbskim i Zalewie Szczecińskim lub kajakiem po cichych, obrośniętych wodną roślinnością i pełnych ptaków wodnych kanałach Odry.

Po turystycznej wędrówce można odpocząć w licznych kawiarniach i pubach. Znakomitą rozrywkę oferują teatry, kina (w tym najstarsze na świecie Kino Pionier z 1909 r.) i sale koncertowe. W Szczecinie co roku odbywa się m.in. Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”, Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy; Zamkowe Lato Artystyczne, festiwal Szczecin Music Fest oraz Międzynarodowe Zmagania Jazzowe.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!