Polka z Wysp, milionową turystką w Wieliczce

Milionowa-turystka

W połowie września, dwa tygodnie wcześniej niż w roku ubiegłym, kopalnię soli w Wieliczce odwiedził milionowy turysta. Frekwencyjny rekord miesiąca w historii kopalni odnotowano w sierpniu – blisko 201 tys. zwiedzających. Według szacunków Kajetana d'Obyrna, prezesa zarządu Kopalni Soli „Wieliczka" SA, w tym roku spodziewana liczba turystów osiągnąć może 1 mln 350 tys.

Spośród tłumu turystów los wskazał na pochodzącą z Poznania mieszkankę Wielkiej Brytanii Agnieszkę Santos-Jose. Wizytę w Polsce składała w towarzystwie męża i dwójki dzieci, którym postanowiła pokazać jedną z największych światowych atrakcji turystycznych. Milionowa turystka obdarowana została beczką soli symbolizującą gościnność, solnym krasnalem wykonanym w pracowni wielickich górników-rzeźbiarzy, kosmetykami z najnowszej linii produktów na bazie wielickiej solanki oraz voucherem na usługi i produkty kopalni, otrzymała również do wyboru propozycję zwiedzenia Trasy Turystycznej, Trasy Górniczej oraz tężni, zaproszenie na podziemnego Sylwestra i jeden z koncertów lub pobyt w uzdrowisku wraz z noclegiem na głębokości 135 m. Choć Agnieszka Santos-Jose nie kryła zaskoczenia to szansa, że szczęśliwy traf dotyczył będzie turysty brytyjskiego było bardzo prawdopodobne. Według danych statystycznych gromadzonych przez kopalnię w Wieliczce, Wyspiarze stanowili w ciągu sześciu miesięcy tego roku najliczniejszą grupę cudzoziemców odwiedzających kopalnię – 55 tys. osób, o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Pod względem liczebności wyprzedzili mieszkańców Niemiec. Prawie 44 tys. naszych sąsiadów zza zachodniej granicy zwiedzało kopalniane wyrobiska. W ich przypadku wzrost jest sześcioprocentowy. W pierwszej dziesiątce są też Włosi, niemal 41 tys. turystów; Francuzi, 35 tys.; Amerykanie, 25 tys. zwiedzających; Koreańczycy, 23 tys., a także mniej liczni Szwedzi, Węgrzy i Rosjanie. Wśród zainteresowanych poznaniem zabytku z listy światowego dziedzictwa UNESCO byli też turyści z odleglejszych krajów, między innymi Malezji, Rwandy, Kostaryki, Bahrajnu. W sumie zabytkową kopalnię rocznie odwiedzają turyści z blisko 150. krajów.

- Międzynarodową sławę, podziemia zawdzięczają nie tylko swym unikatowym walorom kulturowym i przyrodniczym, ale też bogatej ofercie turystycznej, leczniczej, eventowej. Do oferty systematycznie wprowadzane są nowości. W ostatnich latach do Trasy Turystycznej została włączona między innymi komora Witosa, w której urządziliśmy podziemny plac - Nie słabnącym zainteresowaniem turystów cieszy się multimedialna ekspozycja w komorach Lill Górna i Kazanów z jedynym na świecie podziemnym kinem 5D. Nie brakuje też chętnych na wędrówkę Trasą Górniczą – wyjaśnia prezes Kajetan d'Obyrn.

Kopalnia Soli „Wieliczka" rozwija również działalność uzdrowiskową. Jak informuje Marian Leśny, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka" Trasa Turystyczna, w ubiegłym roku w podziemnym sanatorium otwarto dwie komory, Boczkowskiego i Smok. Na powierzchni uruchomiono tężnię. Po zimowej przerwie, od połowy marca do września, w tężniach zażywało inhalacji ponad 100 tysięcy osób.

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na Pierwszą Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO w roku 1978. W roku 1994 uznana została przez Prezydenta RP za Pomnik Historii Narodowej. Wielicka kopalnia jest atrakcją turystyczną o światowym rozgłosie i najpopularniejszym zabytkiem techniki w Polsce. Podziemna Wieliczka jest miejscem międzynarodowych spotkań i konferencji oraz ekscytującym tematem dla zagranicznych mediów. Stanowi wizytówkę Polski, rozpoznawaną i cenioną markę, synonim rzetelności i najwyższej jakości. Business Centre Club organizacja wyróżniająca przedsiębiorców odnoszących sukcesy na arenie międzynarodowej, przyznała kopalni w Wieliczce miano Marki Europejskiej nadawanej firmom, których biznesowa działalność jest doskonale znana w Europie i kojarzona nie tylko z Polską, ale też z najwyższej jakości europejskimi wyrobami bądź usługami.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!