Podsumowania/ Realizacja inwestycji 2012

Rok najsłynniejszej kopalni

Barbórka

Atrakcje kopalni w Wieliczce robią wielkie wrażenie na turystach. Wrażenie rośnie, kiedy zwiedzający poznają kulisy jej działania, opinie ludzi odpowiadających za rozwój kopalni, oraz informacje i zestawienia statystyczne, które zebrane na koniec każdego roku, stanowią kolejną kartę kopalnianej kroniki. Oto rok 2012.

Kopalnia Soli „Wieliczka” - najliczniej odwiedzana kopalnia świata, ale i obiekt górniczy. Podziemny labirynt dwóch tysięcy czterystu komór i dwustu czterdziestu kilometrów chodników, usytuowanych na dziewięciu poziomach. Udostępniona do zwiedzania część Kopalni obejmuje prawie 80 komór i prawie 9 kilometrów chodników w trzech rejonach kopalni.

W starciu z naturą

Wielickiej kopalni nie można zabezpieczyć raz na zawsze. Działające w głębi ziemi siły nieustannie przeciwstawiają się ludzkiemu wysiłkowi, zaciskając puste przestrzenie. Bez ciągłej pracy górników zabytkowa kopalnia stałaby się zaledwie wspomnieniem.  Zabezpieczanie wyrobisk zabytkowych, likwidacja tych niezabytkowych, a także ograniczanie dopływów wód podziemnych, to priorytet działań wielickich górników. Aby te prace były możliwe i w pełni bezpieczne, konieczna jest modernizacja infrastruktury technicznej pod ziemią i na powierzchni, a także rewitalizacja części terenów kopalni.

Szyb Regis & Trasa Górnicza

Uruchomienie w sierpniu 2012 r. najstarszego z zachowanych szybów górniczych, XIV-wiecznego Regisu, to przełomowy moment w historii kopalni. Montaż wieży wyciągowej pozwolił przywrócić budynkowi górniczy charakter, nadając wyjątkowy klimat otoczeniu. Windy zamontowane w Regisie są  jedynymi tego typu urządzeniami w polskim górnictwie. Szyb Regis służy nie tylko turystom, ale także kuracjuszom i pracownikom podziemnego uzdrowiska. W nadszybiu mieści się sklep z pamiątkami.  Realizowany przy wsparciu unijnym projekt „Szlaki nowej przygody” to nie tylko Regis, ale i „Trasa górnicza” wytyczona w najstarszym zachowanym rejonie kopalni. By ją uruchomić zabezpieczono 27 wyrobisk (12 komór, 15 chodników oraz 3  szybiki), instalując prawie 17 km kotew i wybierając prawie 3 tysiące m3 urobku. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POIG. - Dotacja została przyznana w ramach Działania 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”. Całkowity koszt realizacji projektu Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” wyniósł 54 101 278 złotych. Wartość kosztów kwalifikowanych projektu zamknęła się w 38 155 889 złotych, z czego 21 668 729 złotych stanowiła dotacja - wyjaśnia Tomasz Jachna, członek Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych Kopalni Soli „Wieliczka” SA.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!