Kopania w Wieliczce

Wizyta trzech prezydentów

Kopalnię Soli „Wieliczka" 3 lipca odwiedzili znamienici goście. Prezydenci Polski- Bronisław Komorowski, Czech - Miloš Zeman oraz Słowacji Ivan Gašparovič. Prezydentom Polski i Słowacji towarzyszyły w wizycie małżonki.

Na powitanie, zgodnie z tradycją, zagrała Reprezentacyjna Górnicza Orkiestra Kopalni. Po zjeździe windą w głąb kopalni goście przeszli najpiękniejszą częścią Trasy Turystycznej, rozpoczynając od unikatowej z solankowym jeziorkiem komory Erazma Barącza. - Prezydentów Czech i Słowacji zaskoczyła informacja o liczbie turystów odwiedzających co roku kopalnie. Kilkakrotnie dopytywali, czy na pewno dobrze zrozumieli, że jest ich ponad milion – mówi Aktualnościom Turystycznym Jan Kucharz, przewodnik po kopalni, który miał zaszczyt oprowadzać prezydentów. W najpiękniejszej podziemnej świątyni – kaplicy św. Kingi - czekała na gości specjalna niespodzianka: iluminacja światło i dźwięk. Tutaj też dostojników, oficjalnie powitał prezes Kopalni Soli „Wieliczka" SA Kajetan d'Obyrn:

- Witam w miejscu szczególnym, które jest dziełem przyrody oraz wielu pokoleń górników pracujących tutaj przez ponad 700 lat. Niezwykły podziemny labirynt to unikat – można śmiało powiedzieć: drugiej takiej kopalni nie ma na całym świecie. 35 lat temu Kopalnia Soli „Wieliczka" znalazła się wśród 12 bezcennych miejsc i obiektów, które jako pierwsze zostały wpisane na Listę UNESCO.

Wizytę uświetnił kwartet smyczkowy „Camerata". W zagranym repertuarze znalazły się utwory Moniuszki, Zoltána, Skoryka, Belli oraz Dvořáka. Finalnie artyści wykonali „Taniec węgierski" Johannesa Brahmsa. Po koncercie prezydenci zjechali windą panoramiczną do komory Stanisława Staszica. Prezentowana tam wystawa geologiczna poświęcona solnym bryłom zainteresowała prezydentową Annę Komorowską. Pobyt w Kopalni zakończył się uroczystą kolacją w komorze Jana Haluszki. Goście wpisali się również do Księgi Zwiedzających Kopalni Soli „Wieliczka".

 

Kopalnię Soli „Wieliczka” 3 lipca odwiedzili znamienici goście. Prezydenci Polski- Bronisław Komorowski, Czech - Miloš Zeman oraz Słowacji Ivan Gašparovič. Prezydentom Polski i Słowacji towarzyszyły w wizycie małżonki.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!