Najpiękniejsza pisanka z soli

Do końca marca, w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, można oglądać wystawę najpiękniejszych pisanek z soli.

Artystyczne pisanki tworzyły dzieci i młodzież ze szkół i domów kultury Krakowa, Gdowa, Niepołomic, Wieliczki i okolic, biorące udział w konkursie zorganizowanym przez wielickie muzeum. Motywy tradycyjne, fantazyjnie pomysłowe, ale też nawiązujące do współczesności. Wśród nagrodzonych jest pisanka z logo Światowych Dni Młodzieży, smok z jajem, zajączek-górnik z wózkiem soli, Lajkonik, Narodziny jajka z soli, Krakowiacy oraz świąteczne zajączki i kurczaki. Regulamin konkursowy pozwala na użycie dowolnych technik zdobienia i materiałów. W tym roku do dekoracji jednej z pisanek posłużyły na przykład pozostałości po struganiu kredki, z których wykonano skrzydła owada. Z innej konopny sznurek, a inspiracją do tej pracy były liny, które w kopalni przez wieki służyły do transportowania soli na powierzchnię. Natomiast w pisance „narodziny jajka z soli”, solne jajko wykluwa się z barwnych skorupek prawdziwego jajka. Dominują jednak motywy świąteczne i wiosenne, a we wszystkich pisankach widocznym elementem dekoracyjnym jest niezwykła faktura samej soli. Wystawa pisanek będzie prezentowana do 31 marca w Zamku Żupnym w Wieliczce. Zdjęcia pisanek wykonał P. Chwalba.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!