LOT „Centralny Łuk Turystyczny”
By nikt łukiem nie omijał

Najpierw inicjatywa, a później już formalny LOT „Centralny Łuk Turystyczny”. Samorządowcy, społecznicy i przedsiębiorcy z północnej części województwa łódzkiego zwarli szyki, by wspólnie promować region.
Centralny Łuk Turystyczny to inicjatywa promująca atrakcje turystyczne trzydziestokilometrowego obszaru północnej części województwa łódzkiego i fragmentu województwa wielkopolskiego. I to atrakcje bardzo różnorodne, skierowane do różnych grup turystów. - Zaczęło się od realizowanego przez ROT WŁ projektu „Turystyka - Wspólna Sprawa” - spotkania były bardzo ciekawe i dzięki nim powstała grupa inicjatywna. W lipcu 2007 roku przy wsparciu ROT WŁ powołano LOT Ziemi Łęczyckiej - niestety zarejestrowany jako stowarzyszenie (tylko o nazwie LOT, czyli bez możliwości udziału osób prawnych).
Boruta w gorącej wodzie kąpany
Organizacja podjęła działalność turystyczną i dzięki jej istnieniu można było działać do końca 2010 roku. Prezesem LOT Ziemi Łęczyckiej został Jacek Ziółkowski. Kolejny krok to współpraca Łęczycy i Uniejowa, z której wyklarowała się ulotka promocyjna „Boruta w gorącej wodzie kąpany”. - Projekt opierał się na wspólnej promocji Uniejowa i Łęczycy i to był tak naprawdę zalążek ŁUK-u. Pozytywny odbiór działania ulotki Łęczyca - Uniejów oraz przychylność burmistrzów: Łęczycy - Andrzeja Olszewskiego i Uniejowa Józefa Kaczmarka spowodowały dalszą aktywność - informuje Andrzej Malinowski, prezes Centralnego Łuku Turystycznego.
Sam Centralny Łuk Turystyczny powstał jako akcja przygotowana z myślą o Międzynarodowych Targach „Na Styku Kultur” w Łodzi. - Stworzyliśmy tablice zawierające atrakcje ŁUK-u oraz specjalną podłogę z mapą regionu. Nazwę wymyślił Andrzej Wojtysiak, prowadzący oberżę „Na progu Tumu”. Początkowo współpraca miała nieformalny charakter. Pomysł na wspólną promocję spodobał się i podjęliśmy kolejne działania - stworzyliśmy stronę internetową i ulotki. Odbyło się spotkanie stworzenia LOT-u - organizacji powołanej zgodnie z ustawą o POT - dodaje Malinowski.
Centralny Łuk Turystyczny ma też własną telewizję!
W stowarzyszeniu znalazło się 17 podmiotów: miasto Łęczyca, miasto i gmina Uniejów, miasto i gmina Kłodawa, miasto i gmina Dąbie, gmina Świnice Warckie, gmina Grabów, gmina Góra Św. Małgorzaty, gmina Piątek, powiat łęczycki, kopalnia soli „Kłodawa” S.A., PGK Termy Uniejów Sp z o.o., Muzeum w Łęczycy, Firma „Katmar”, Oberża „Na progu Tumu”, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Łęczyckiej, Związek Powiatów i Gmin Ziemi Łęczyckiej oraz firma Robot & Robot.
- Ponieważ formuła LOT Ziemi Łęczyckiej była za wąska, a w skład ŁUK-u weszła szersza grupa podmiotów niż sam powiat łęczycki, 15 lutego 2010 roku odbyło się spotkanie założycielskie i już 10 października byliśmy zarejestrowani. Formalnie podjęliśmy działanie od 1 stycznia 2011 roku, a w międzyczasie dostaliśmy certyfikat ROT WŁ jako Produkt Turystyczny - uzupełnia prezes CŁT.
W tym gronie są przedstawiciele najróżniejszych atrakcji turystycznych. Mamy tu m.in. nieustannie rozwijający się kompleks basenów termalnych w Uniejowie, miejsce urodzenia i chrztu świętej Faustyny Kowalskiej w Głogowcu i Świnicach Warckich, jeden z najwspanialszych zabytków polskiej kultury romańskiej, czyli kolegiatę w Tumie pod Łęczycą, a nawet działającą po sąsiedzku oberżę „Na progu Tumu”. Tę niezwykle klimatyczną restaurację, mieszczącą się w starej chacie, prowadzi charyzmatyczny Andrzej Wojtysiak, który chętnie opowiada legendy i historie związane z Ziemią Łęczycką.
To oczywiście nie koniec. Paletę atrakcji Centralnego Łuku Turystycznego uzupełniają zamki: w Łęczycy, Uniejowie i Besiekierach, kopalnia soli w Kłodawie, Andersówka w Krośniewicach, mauzoleum w Chełmnie i pomnik Geometrycznego Środka Polski w Piątku. Eksperci z Centralnego Łuku Turystycznego dla wielbicieli przyrody polecają malownicze tereny Pradoliny Bzury i Neru. Dodatkowo rekomendują także miejsca noclegowe i gastronomiczne - na stronie internetowej cluktur.pl znalazła się baza hoteli, agroturystki, pensjonatów i restauracji. Centralny Łuk Turystyczny ma też własną telewizję! Na tej samej, oficjalnej stronie www działa ŁUK-TV, gdzie można oglądać filmy promocyjne atrakcji z regionu.
- poprzednia
- następna »»