LOT „Centralny Łuk Turystyczny”

By nikt łukiem nie omijał

Pięć szlaków tematycznych

Żeby ułatwić turystom orientację w atrakcjach turystycznych CŁT, opracowano pięć szlaków tematycznych. Na historycznym poznamy legendy i dawne tradycje regionu, sięgające aż Średniowiecza. Szlak wytyczono przez dawne zamki, warownie, kasztele i grodziska. Szlak rozpoczyna się w Piątku i jest prowadzony przez Tum, Łęczycę, Byszew, Besiekiery, Uniejów, a kończy w Spycimierzu - miasteczku, które słynne jest z niezwykle uroczystych obchodów Bożego Ciała. Wówczas na wszystkich spycimierskich ulicach usypywane są dywany z żywych kwiatów, po których popołudniu przechodzi procesja.

Drugi szlak - sakralny, jest najbardziej rozbudowany. Stworzony na Ziemi Łęczyckiej, kojarzącej się z jednej strony z diabłem Borutą, a z drugiej... związany z postaciami świętych i błogosławionych. Mamy tu więc XVIII-wieczny kościół w Ciechosławicach, kościół w Piątku, kolegiatę w Tumie, Łęczycę, gdzie mieszkała św. Urszula Ledóchowska, kościół w Starej Sobótce z zachowaną średniowieczną chrzcielnicą, barokowy kościół w Kłodawie, Dąbie i Uniejów z hagiografią św. Bogumiła, Spycimierz z relikwiami św. Floriana, Świnice Warckie i Głogowiec związane z postacią świętej Faustyny Kowalskiej i kultem Miłosierdzia Bożego, Grodzisko z kościołem i amboną w kształcie łodzi, Górę św. Małgorzaty z kościołem z elementami gotyckimi, kościółek w Pieczewie, a szlak kończy drewniany kościół w miejscowości Nowe.

Szlak patriotyczny obejmuje obszar naznaczony zrywami powstańczymi, tragicznymi dla Polski działaniami wojennymi I i II wojny światowej. Ale nie tylko. Na szlaku znalazł się m.in. grób powstańców z 1863 w Wilamowie, tablica pamiątkowa Białego Kuriera - Wacława Felczaka (1916-1993), prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielkiego patrioty i orędownika przyjaźni polsko-węgierskiej i kwatera wojskowa żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 r. w Tumie. Miejscem wywołującym najwięcej emocji jest pierwszy w historii stacjonarny obóz masowej zagłady - Kulmhof am Ner, utworzony przez hitlerowców w Chełmnie w 1941 r. Tutaj zapoczątkowano proces zabijania przy użyciu gazów trujących.

Ci, którzy od poznawania historii i kultury, wolą kontakt z przyrodą mogą zdecydować się na czwarty szlak - przyrodniczy. Tu w dorzeczach trzech ważnych rzek - Warty, Bzury i Neru można podziwiać florę i faunę centralnej Polski, a także - na Warcie - popływać kajakiem. Szlak ten polecany jest także miłośnikom fotografii. Robieniu zdjęć sprzyjają krajobrazy, np. uroczyska olszowego w Kaznowie, wydmy w Karsznicach, czy rezerwatu „Silne Błota” w Wietowie. W Zbylczycach można podziwiać aleję grabową z 360 drzewami tego gatunku.

Uzupełnieniem oferty turystycznej CŁT jest szlak techniki, który obejmuje Termy Uniejów - nowoczesny kompleks wypoczynkowo-sportowy, wąskotorową kolejkę, czyli Krośniewicką Kolej Dojazdową oraz kopalnię soli w Kłodawie.

Łódzkie zyska na Euro 2012

Zapytany o obecną działalność ŁUK-u i plany na przyszłość, prezes Andrzej Malinowski odpowiada: - Jestem zadowolony że ŁUK powstał i działa. Sukcesy w postaci Certyfikatu ROT i nagród na targach - wyróżnienia Międzynarodowych Targów Turystycznych na Styku Kultur w Łodzi w konkursie na najciekawszą formę promocji oferty targowej,  to powód do radości. Jednak prawdziwym sukcesem będzie przeprowadzenie organizacji przez pierwsze dwa lata działalności. Planów jest wiele, jednak najważniejszym jest dalsza aktywność promocyjna i praca nad świadomością mieszkańców naszego terenu. Celem, jaki stawiam przed ŁUK-iem długofalowo jest powstanie klastra turystycznego na tym terenie. Duże nadzieje wiążemy z realizowanym z ROT WŁ i Urzędem Marszałkowskim projektem Łódzkie Euro FansPL CUP - gdzie tworzymy bazę pobytową województwa łódzkiego w związku z przyszłorocznymi mistrzostwami Euro 2012. Chcemy, aby Łódzkie wykorzystało swoją szansę związaną z centralnym położeniem. Mimo tego, że nie ma u nas meczy, to region może być bazą noclegową i pobytową dla dużej liczby turystów. I na to liczymy - podsumowuje Malinowski.

Agnieszka Danowska

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit