Tworzymy ważne spoiwo pomiędzy samorządami a branżą turystyczną

Mamy mnóstwo planów i chęci do realizacji kolejnych wyzwań

Stanisław Rakoczy, prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Stanisław Rakoczy, prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

- Województwo opolskie pod względem terytorialnym jest najmniejszym regionem w Polsce, a jednak posiada większość walorów, którymi dysponuje cały kraj. Za wyjątkiem morza, oczywiście. Można bez przeszkód stwierdzić, że nasz region to Polska w pigułce. Najogólniej mówiąc, można tu znaleźć piękne lasy, jeziora, malownicze góry, dziko meandrujące rzeki, jaskinie, wiele rzadkich lub ginących gatunków roślin i zwierząt, a także niezwykłe stanowiska paleontologiczne, m.in. w Krasiejowie gdzie odkryto szczątki prawdopodobnie najstarszego pradinozaura Silesaurusa Opolensis. Nieodzownym elementem walorów przyrodniczych jest dziedzictwo kulturowe. Opolszczyzna posiada bardzo dużo wspaniałych zamków i pałaców z urokliwymi zespołami parkowymi, piękne ratusze, zabytki techniki czy drewniane kościółki wyznaczające „Szlak drewnianego budownictwa sakralnego”. Dodatkowym atutem jest spora liczba miejsc gdzie z powodzeniem można uprawiać turystykę aktywną. Opolszczyzna dysponuje gęstą siecią tras rowerowych i szlaków turystycznych dla miłośników wędrówek oraz dużą ilością akwenów, które sprawiają, że stają się one miejscem spotkań m.in. zwolenników sportów wodnych. Zdaję sobie sprawę, że ilość informacji o niektórych naszych atrakcjach jest jeszcze niewystarczająca, jednak cały czas, wspólnie z naszymi członkami, staramy się tę sytuację zmieniać, aby zachęcić do poznania Śląska Opolskiego maksymalnie dużą liczbę osób.

Staramy się kreować pozytywny i atrakcyjny wizerunek województwa na rynkach turystycznych w kraju i zagranicą. Nieodłącznym ich elementem są materiały promocyjne w postaci map, folderów, których od 2006 roku OROT wydał aż 151 tysięcy pozycji w sześciu językach. Jeżeli dodamy do tego materiały wydawane przez Samorząd Województwa i pozostałych członków stowarzyszenia, to liczba ta z pewnością kilkukrotnie się zwiększy. Chcemy, aby każdy turysta, z kraju i z zagranicy, miał możliwość szybkiego i łatwego dostępu do kompleksowego pakietu informacji. My dodatkowo postawiliśmy na innowacyjne rozwiązania, dofinansowane m.in. z funduszy Unii Europejskiej. Stworzyliśmy sieć punktów informacji turystycznej na terenie województwa, które w postaci infokiosków są łatwo dostępne dla zainteresowanych i posiadają wszelkie niezbędne informacje, takie jak: baza noclegowa, baza gastronomiczna, czy ciekawe miejsca do zwiedzenia w regionie. będzie się mieścił w nowej siedzibie OROT. W chwili obecnej jesteśmy w trakcie realizacji naszego największego naszego przedsięwzięcia, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013, polegającego na stworzeniu Opolskiego Centrum Informacji Turystycznej – pierwszego regionalnego punktu „it”. Częścią realizacji tej inwestycji jest także stworzenie zupełnie nowego portalu internetowego „it”. Wartość projektu to około pół miliona złotych. OCIT ma być miejscem, w którym każdy turysta odwiedzający nasz region znajdzie wszelkie wyczerpujące informacje dotyczące atrakcji turystycznych, bazy noclegowej i gastronomicznej oraz wielu innych. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, realizowanym w 2010 roku, będącym następstwem wcześniej wspomnianych jest stworzenie dokumentu: „Koncepcja budowy systemu informacji turystycznej dla województwa opolskiego”.

W swoim dorobku możemy poszczycić się także ciekawymi projektami w części finansowanymi z funduszy unijnych. Były to m.in. projekty realizowane w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Polska - Czechy oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego. W latach 2006-2008 byliśmy także partnerem w ogólnopolskim projekcie szkoleniowo-doradczym „Turystyka - Wspólna Sprawa”, którego wartość w samym województwie opolskim przekroczyła 2,5 mln zł. W obecnej chwili, wraz z Samorządem Województwa i 3 innymi regionami, realizujemy projekt, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, o nazwie „Południowo – zachodni szlak Cystersów”, który będzie realizowany do 2011 roku. Jego wartość przekracza 50 milionów złotych. Podsumowując, tylko projekty własne to kwota ponad 1 580 000 zł. OROT jest także autorem „Strategii Rozwoju Turystyki w Województwie Opolskim na lata 2007-2013”, która powstała w celu spójnego udokumentowania założeń rozwoju turystyki w naszym województwie, gwarantujących korzyści w zakresie ekonomicznym, społecznym czy ekologicznym dla różnych podmiotów.

Od objęcia przez mnie kadencji prezesa OROT minęły już ponad dwa lata. Uważam, że były one bardzo intensywnie wykorzystane. OROT jest teraz w czasach dla siebie przełomowych i myślę , że wielkie sukcesy jeszcze przed nami. Mamy mnóstwo planów i chęci do realizacji kolejnych wyzwań. Uważam, że OROT zmienił się na lepsze. Kontynuuję zadania moich poprzedników, ale musiało trochę czasu minąć, by stowarzyszenie mogło rozwinąć się na taką skalę. Jesteśmy coraz bardziej doceniani przez podmioty zajmujące się turystyką, ale i nie tylko, ponieważ tworzymy ważne spoiwo pomiędzy samorządami a branżą turystyczną. Odnotowujemy ciągły wzrost współpracy z różnymi instytucjami, co w rezultacie daje korzystne wyniki w postaci sukcesywnie zwiększającej się liczby naszych członków. Z końcem 2008 roku w szeregach członków OROT znalazło się ich aż 75. Taka tendencja wzrostowa powoduje oczywiście zwiększający się budżet organizacji, który w 2008 r. wynosił ponad 453 000 zł, natomiast w 2009 r. jest większy o ponad 100% i wynosi 915 000 zł! Odpowiednia ilość środków finansowych, w tym unijnych, pozwala na szerszy wachlarz możliwości działania. Dzięki temu staramy się urozmaicać naszą działalność, organizując m.in. konkursy na najlepszy produkt turystyczny, zachęcając w ten sposób do większego zaangażowania na rzecz promocji regionu, konkursy fotograficzne, szkolenia dla branży turystycznej, wizyty studyjne, wydając ciekawe pozycje wydawnicze, organizując stoiska promocyjne oraz tworząc system IT w województwie. Nawiązując do Pana pytania - czy można jasno określić szczyt możliwości Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej? Oczywiście, że nie można. Nie można z góry założyć, że więcej nie jesteśmy w stanie zrobić. Wszystko uzależnione jest od pomysłowości, naszej ciężkiej pracy, możliwości pozyskania dodatkowych funduszy, a ponadto, co chyba najważniejsze, od bliskiej współpracy z naszymi partnerami, głównie Urzędem Marszałkowskim, pozostałymi samorządami i branża turystyczną. To od ich zaangażowania i wsparcia zależy siła Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w regionie. Wiem, że jesteśmy coraz bardziej zauważalni, rozpoznawalni i doceniani w województwie, dlatego o naszą przyszłość jestem spokojny.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!