Mistrzostwa Europy

Kamień Pomorski – stolica Optimismu

Kamień Pomorski jest chyba najbardziej wietrznym miejscem w polskim tourze – mawiają żeglarze…Więcej

W 2010 roku Jacht Klub Kamień Pomorski będzie organizatorem NIVEA I.O.D.A European Championship - Mistrzostw Europy w Klasie Optimist. Decyzja o przyznaniu Polsce tej prestiżowej imprezy zapadła w lipcu 2008 roku w Turcji, w czasie odbywających się tam Mistrzostw Świata.

Było to uwieńczenie dwuletnich starań Kamienia Pomorskiego o prawo do organizacji tej imprezy. Pierwszym etapem było otrzymanie rekomendacji Narodowego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Tu Kamień Pomorski wygrał rywalizację w uznanymi ośrodkami żeglarstwa regatowego: Gdynią i Puckiem. Drugim etapem była rekomendacja International Optimist Dinghy Association. Tu Kamień Pomorski wygrał rywalizację z greckim Pireusem.

Będzie to pierwsza żeglarska impreza tej rangi w województwie zachodniopomorskim. Oficjalnymi partnerami regat są Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gmina Kamień Pomorski. Sponsorem tytularnym jest NIVEA Polska, która jest sponsorem klasy Optimist w Polsce. Regaty odbędą się na wodach Zalewu Kamieńskiego w dniach 2-10 lipca 2010 roku. Wystartuje w nich około 250 zawodników z całej Europy. Spodziewać się można również startu kilkudziesięciu zawodników z innych kontynentów (regaty mają formułę otwartą dla zawodników spoza Europy). Jako gospodarz Polska będzie miała prawo wystawienia podwójnej reprezentacji - 14 zawodników. Powinni w niej się znaleźć zawodnicy z województwa zachodniopomorskiego od lat pływający w czołówce klasy Optimist w Polsce.

Kamień Pomorski to prężny ośrodek żeglarstwa regatowego, w którym odbywa się coraz więcej ważnych imprez żeglarskich o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2008 roku Jacht Klub Kamień Pomorski był organizatorem pięciu imprez rangi Mistrzostw Polski: w klasach 505, Omega, Klasach Olimpijskich, Formule Windsurfing i oczywiście klasie Optimist. Odbywające się cyklicznie w Kamieniu Pomorskim wrześniowe regaty Crewsaver Open Polish Optimist Championship są największą imprezą żeglarstwa regatowego w Europie Wschodniej. W 2008 roku wystartowało w nich 293 zawodników z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Belgii, Francji, Czech, Litwy, Estonii, Irlandii i USA.

O powodzeniu organizowanych w Kamieniu Pomorskim regat decyduje doskonały akwen - Zalew Kamieński - dysponujący świetnymi warunkami wietrznymi. Tu wiatr statystycznie nie wieje tylko 7 dni w roku, przy czym nikt nie wie, kiedy te dni przypadają. Swoją kampanię na rzecz pozyskania ME miasto prowadziło pod hasłem: „Kamień Pomorski - where Europe meets to race”. Autorem hasła jest czterokrotny reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w Klasie Optimist pochodzący z Kamienia Pomorskiego - Artur Lenkowski.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit