Wydawnictwo ROT WŚ
Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej

W pejzażu kulturowym województwa świętokrzyskiego ważne miejsce zajmują obiekty architektury drewnianej, w tym zwłaszcza starannie pielęgnowane kościoły. Niestety drewniane obiekty architektury świeckiej, jeśli nie znajdują się na liście zabytków, podobnie jak w innych regionach kraju, muszą bardzo często ustępować nowemu budownictwu.
Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej ma z jednej strony zwrócić uwagę na piękno i wartość tej architektury, z drugiej wyczulić decydentów na troskę o jej zachowanie – bez względu na formalny status ochronny. Katalog - przewodnik po wspomnianym szlaku, wydany przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, zawiera szczegółowe opisy pięciu tras motorowych prowadzących do najcenniejszych obiektów architektury drewnianej.
Pierwsza trasa wiedzie m.in. przez Busko-Zdrój, Chotelek, Stradów, Świniary do Strzegomia. Nas tej trasie znajduje się jeden punkt „it”, w Busku. Druga trasa prowadzi m.in. przez Kurzelów, Obiechów, Michniów do Tokarni, w której znajduje się skansenowskie Muzeum Wsi Kieleckiej. Punkty „it” na powyższej trasie zlokalizowano w Jędrzejowie, Nagłowicach i Włoszczowie. Przy trasie trzeciej, i w jej pobliżu, prowadzącej z zabytkowego Kakonina przez Bodzentyn (zagroda skansenowska), Tarczek na informację turystyczną można liczyć w punktach i centrach usytuowanych w: Bielinach, Nowej Słupi i Końskich. Czwarta trasa prowadzi z Góry Witosławskiej, m.in. przez Bałtów, Kleczanów, Trójcę, Ożarów i Ostrowiec Świętokrzyski. Tutaj placówki „it” znajdują się w Bałtowie, Ostrowcu Św. i w Opatowie. Natomiast trasa piąta biegnie przez Kielce (centrum „it”) i w pobliżu tego miasta, obejmując m.in. Dworek Laszczyków w Kielcach (ekspozycja Muzeum Wsi Kieleckiej).
Przewodnik jest bogato ilustrowany, wzbogacony o informacje praktyczne a także słowniczek terminów architektonicznych.
Jan Paweł Piotrowski