Trzebiatowska LOT
Turystyka u ujścia Regi

O osiągnięciach i przyszłych zadaniach Trzebiatowskiej Organizacji Turystycznej „Ujście Regi” rozmawiałem na pierwszych targach turystycznych „Podróże” (na Stadionie Narodowym) z jej prezesem Krzysztofem Kubackim oraz Grażyną Kubacką – przewodniczką po zabytkowym Trzebiatowie i jednocześnie działaczką LOT.
Organizacja funkcjonuje dopiero od kwietnia 2012 r., a obejmując jedynie teren miasta i gminy Trzebiatów pozyskała już 30 członków. Trzeba dodać, że atutami tego obszaru są zwłaszcza: nadmorska plaża (z kąpieliskiem morskim Mrzeżyno na czele), kajakowy szlak rzeki Regi, tereny leśne, jeziora i agroturystyka. Wysoką pozycję zajmuje sam Trzebiatów, który – unikając zniszczeń wojennych – w porównaniu z innymi miastami Pomorza Zachodniego może poszczycić się wieloma cennymi zabytkami. Należy do nich niewątpliwie potężny gotycki kościół, jeden z największych w kraju, a także mury obronne. Trzebiatów uroczyście obchodzi doroczne „Święto Kaszy”. Ma ono upamiętnić fakt bohaterskiej obrony przed najeźdźcami, kiedy to oblewając wroga z murów obronnych gorącą kaszą udaremniono atak.
Trzebiatowski LOT dąży do aktywnego wypromowania tutejszej oferty turystycznej – zarówno tej nadmorskiej, jak też propozycji pochodzących z tzw. śródlądzia. Istotną rolę ma spełniać udział LOT w zagospodarowaniu wolnych miejsc noclegowych poza głównym sezonem turystycznym, m.in. poprzez propagowanie zniżek dla turystów w tych okresach.
Rozwija się i unowocześnia Mrzeżyno – port rybacki i atrakcyjna miejscowość nadmorska. Kończą się prace nad unowocześnieniem tutejszego portu i jego wzbogaceniem w infrastrukturę niezbędną amatorom turystyki wodnej. Niedługo powstanie tu nowy, duży hotel z ofertą całoroczną, coraz liczniejsze obiekty zapraszają już nie tylko latem. Kuszą liczne wędzarnie ryb, dodające specyficznego kolorytu tej miejscowości. Cieszy fakt, że na kajakowym szlaku Regi pojawiły się ostatnio nowe, funkcjonalne stanice wodne, wzniesione dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską.
Rozmówcy bardzo chwalą współpracę z Zachodniopomorską Regionalną Organizacją Turystyczną (ZROT). Członkostwo w ZROT ułatwia udział w wielu targach turystycznych, promocję na stronach internetowych i wydawnictwach. LOT wysoko sobie ceni partnerstwo z regionem jeleniogórskim. Duża odległość obu terenów i całkowita odmienność walorów turystycznych w opinii działaczy LOT nie jest żadną przeszkodą, a przeciwnie – jest wyzwaniem. Partnerstwo przejawia się w wymianie doświadczeń i wzajemnej promocji.
- Na terenie miasta i gminy działa prywatny punkt „it” w Trzebiatowie, natomiast przed najbliższym sezonem letnim będzie otwarty całoroczny punkt „it” w Mrzeżynie, prowadzony przez LOT „Ujście Regi” - informuje Krzysztof Kubacki.
Szkoda, że zabytkowa kolejka wąskotorowa kursująca latem w rejonie Rewala i Niechorza, nie dociera jak dawniej do zabytkowego Trzebiatowa. Znając kreatywność i konsekwencję tutejszych promotorów turystyki wypada wierzyć, że ta wielka atrakcja powróci w te strony.
Jan Paweł Piotrowski