Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
Szlak konny im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

Łódzka ROT zapraszała na Szlak konny im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który za kilka lat ma otoczyć województwo łódzkie i aglomerację łódzką. Na targach Samorząd województwa przedstawił starannie opracowany kształt szlaku i jego mapę.
Inicjatorem projektu, jest Ryszard Kaliński, dyrektor Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Trasę wojewódzkiego szlaku konnego im. Hubala wyznaczono przez miejsca atrakcyjne po względem widokowym i turystycznym. Wzięto pod uwagę bazę dla jeźdźców i koni. Tworzenie szlaku oparto na bazie i doświadczeniach trzech znanych ośrodków jeździeckich: stada ogierów w Bogusławicach oraz stadnin koni w Gajownikach i Walewicach oraz prawie 200 ośrodkach, w których hoduje się konie, oferuje przejażdżki w siodle lub bryczką, a także prowadzi naukę jazdy konnej. Wśród nich są zarówno stadniny, jak i gospodarstwa agroturystyczne, w których trzyma się konie dla rekreacji, i które dysponują bazą noclegową.
Szlak tworzą dwie pętle - wewnętrzna - wokół aglomeracji łódzkiej - licząca ok. 300 kilometrów i zewnętrzna o długości ponad tysiąca kilometrów. Zaplanowano także odcinki łącznikowe pomiędzy tymi szlakami. Pętlę wewnętrzną podzielono na 10 odcinków o długości od 17 do 40 km, które można na koniu pokonać w ciągu jednego dnia. Dla wielu turystów będzie to zachętą do skorzystania z możliwość wypożyczenia konia i oddania go, po przejażdżce, w innej stanicy.
Zdaniem wicemarszałek województwa Elżbiety Hibner, szlak może być atrakcją turystyczną dla miłośników koni z całej Europy. - Takie trasy, które biegną wśród naturalnej przestrzeni, wśród wsi, są atrakcyjne dla Duńczyków, Holendrów, Belgów, ponieważ oni już takich terenów u siebie nie mają, a my to bogactwo jeszcze mamy. Łódzki szlak ma być najdłuższy w kraju.