W cudownej krainie baśni

Suwalskie wysokie LOT-y

W Warszawie, Łodzi i na Śląsku ruszy od marca kampania promocyjna 9 Cudów Suwalszczyzny skierowana do młodzieży szkolnej

O znaczeniu integracji lokalnej dla rozwoju turystyki, roli informacji i promocji turystycznej rozmawiałem w trakcie targów ITM w Warszawie z Mają Murawko z Suwalskiej Organizacji Turystycznej.

Organizacja ta, obejmująca swym zasięgiem miasto Suwałki i powiat ziemski suwalski, skupia aktualnie 26 aktywnych członków z branży turystycznej, hotelarskiej i, oczywiście, samorządy lokalne. Ostatnio listę członków powiększyli właściciele kilku kwater agroturystycznych. W planach SOT jest

przejęcie całokształtu działalności związanej z informacją turystyczną.

Rozmówczyni bardzo sobie ceni współdziałanie z wieloma podmiotami i organizacjami pozarządowymi działającymi od lat w tym regionie. Dotyczy to m.in. Wigierskiego Parku Narodowego, Suwalskiego Parku Krajobrazowego, oddziału PTTK. Rozwija i ukonkretnia się współpraca w ramach tzw. EGO SA, czyli porozumienia miast: Ełk, Gołdap, Olecko, Suwałki i Augustów. W planach jest wydanie bajkowego przewodnika dla dzieci, przygotowywany jest Festiwal Kuchni Pogranicza Polsko-Białoruskiego.

Sprawdzonym partnerem jest Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna dynamicznie kierowana przez prezes Elżbietę Niedziejko. Z jej inicjatywy powstał ostatnio m.in. katalog „Suwalszczyzna dla aktywnych”.  Tytuły rozdziałów mówią same za siebie. Autorzy przekonują m.in., że  „Z roweru widać więcej” proponując trasy wokół Wigier, jezior augustowskich, wzdłuż Rospudy, po Suwalskim Parku Krajobrazowym. Sprawdzonymi atrakcjami są szlaki wodne. Czekają: Rospuda, Czarna Hańcza, Szeszupa, Marycha. „Na czterech kółkach” to udane pomysły tras motorowych: „Pomiędzy Augustowem i doliną Biebrzy”, „Z wizytą w dawnych włościach Kamedułów i Dominikanów”, „Pośród jezior i wzgórz Jaćwingów”.

Przewodnik „Dziewięć cudów Suwalszczyzny”, który wydała też wspomniana   Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna, obejmuje powiaty: augustowski, sejneński, suwalski. Na turystów czekają tu m.in. takie hity, jak: Wigry i Czarna Hańcza; Kanał Augustowski; Dolina Rospudy; Jeziora i wzgórza Jaćwingów; Augustów; Dominikańskie Sejmy nad Marychą; Bluesowe  Suwałki; Magiczne pogranicze wschodu; Kuchnia pachnąca tradycją. W ramach kampanii „Suwalszczyzna – kraina jak baśń”, realizowanej pod kierunkiem prezes Elżbiety Niedziejko, przygotowano 15 zadań do rozwiązana, losowane nagrody. Suwalskim „cudem” są też tutejsze potrawy, np.:  wereszczaki suwalskie, bliny litewskie, kartacze,  czenaki – potrawa z ośmiu rodzajów warzyw.

Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna  przygotowuje kolejny projekt. Będzie to siedem wiosek tematycznych, związanych z postaciami z bajek rodowitej suwalczanki – Marii Konopnickiej.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!