Turyści krajowi w Pomorskiem
Skąd przybywają, ile wydają, jak spędzają czas

Chcąc dobrze planować rozwój produktów turystycznych, trzeba znać potrzeby osób, dla których oferty są przeznaczone. Warto więc wiedzieć, czego goście oczekują, ile pieniędzy chcą wydać, a także... skąd przyjeżdżają. Trud bliższego poznania gustów krajowych usługobiorców ofert wypoczynku i rekreacji, zadały sobie regionalna i lokalne organizacje turystyczne w woj. pomorskim.
- Na terenie woj. pomorskiego urlopy spędza rocznie około 3,7 mln turystów krajowych, co jest trzecim wynikiem w kraju - mówi Bogdan Donke, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, dyrektor Centrum Turystyki Przyjazdowej Regionu Północnej Polski. – Turystów „długookresowych”, czyli pozostających na wczasach, wakacjach, wycieczkach przez więcej niż 5 dni, przyjmujemy około 2 mln. Pod tym względem jesteśmy na drugim miejscu. Wielu krajowych urlopowiczów i turystów w Pomorskiem, to jednak mieszkańcy naszego województwa. Z innych części kraju przybywa do nas rocznie około 1,8 mln osób, co stawia Pomorskie na pierwszym miejscu.
Główny cel przyjazdów to wypoczynek i zwiedzanie
Najwięcej gości jest latem, ale zimą przybywa ich aż 17 procent z ogólnej liczby. To znaczy, że Pomorskie jest atrakcyjne także o tej porze roku.
- Turyści mieszkają głównie w hotelowych obiektach - to połowa przyjeżdżających. U krewnych i znajomych czas spędza 32 proc. odwiedzających, a w innych miejscach, np. schroniskach, polach namiotowych - reszta. 80 procent turystów przybywa do nas samodzielnie. Z biurami podróży - zaledwie 10 procent. Pozostali - z wycieczkami, a także na wczasy socjalne – ujawnia dane prezes Bogdan Donke.
Wydatki procentowe turystów: usługi rekreacyjne, zabawy - 27 procent; transport - 17 procent; wyżywienie 25 procent; noclegi - 21 procent. Do Trójmiasta chętnie zaglądają urlopowicze z całego kraju.
Szczegółowe badania latem prowadzone są w Gdańsku. Realizuje je, zaangażowana przez miasto, spółka Eurotest.
Najliczniejsza grupa turystów krajowych przyjeżdżających do stolicy woj. pomorskiego, pochodzi z województwa mazowieckiego - 17,3 procent, z pomorskiego - 14,9, kujawsko-pomorskiego - 7, śląskiego - 6,6 i wielkopolskiego - 5,8. Gdańsk jest jednym z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Jedynie Kraków jest konkurentem grodu nad Motławą – to wyniki dorocznego badania opinii turystów przeprowadzonego przez Eurotest.
Lepiej niż Warszawa, gorzej niż Kraków
- poprzednia
- następna »»