Regionalne organizacje turystyczne w ujęciu probiznesowego modelu działania

Pod patronatem Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej obradowało we Wrocławiu i w Polanicy-Zdroju IV Forum Turystyki Europejskiej. Tematem konferencji naukowej zorganizowanej przez Katedrę Turystyki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu wspólnie z wrocławską Wyższą Szkołą Bankową oraz Dolnośląską Organizacją Turystyczną była „Orientacje współczesnej turystyki: człowiek, środowisko, biznes, innowacje”.

Uczestnicy konferencji reprezentowali 24 ośrodki naukowe w tym dwie uczelnie zagraniczne. Zgłoszonych zostało 61 referatów, z tego 35 zostało przedstawionych w trakcie obrad.

Wśród poruszonej problematyki interesującym wątkiem były odniesienia do biznesu turystycznego w szerokim ujęciu. W jego ramach szczególne miejsce przypada badaniom nad jego uwarunkowaniami, w tym otoczeniu zewnętrznemu podmiotów biznesowych. Istnieje określony i bogaty układ uwarunkowań otoczenia zewnętrznego funkcjonowania biznesu turystycznego, takie zjawiska jak: terroryzm, kryzysy polityczne, działania militarne, katastrofy przemysłowe – wszystko to powoduje trudności w ocenie uwarunkowań biznesu turystycznego, a tym samym wzmaga niepewność i wysokie ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. W tym kontekście wartym uwagi była tematyka regionalnych organizacji turystycznych w ujęciu probiznesowego modelu działania. Pomimo ujawnionej w rozbieżności poglądów na temat celowości modyfikacji systemu ROT z wykorzystaniem koncepcji Destination Management Organization, zaproponowany został model funkcjonowania regionalnych organizacji turystycznych w formule DMO, zawierający cechy, działania i zadania pozwalające na wdrożenie tego modelu do praktyki organizacyjnej, a w konsekwencji służące wzrostowi skuteczności działania organizacji, a dalej implikujące zmiany w logistyce i jakości obsługi ruchu turystycznego w regionie.

Wszystkie zgłoszone referaty będą publikowane w czasopismach naukowych: Human Movement, European Journal of Service Management, Ekonomiczne Problemy Turystyki, Operations Research and Decisions, Folia Turistica, Management Sciences, Rozprawy Naukowe AWF we Wrocławiu, Central European Review of Economics and Management, Central and Eastern Journal of Management and Economics, Gospodarka, Rynek, Edukacja.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!