O rozwój regionu

Razem dla Radomki, a także dla turystów

1.-razem

W trakcie targów turystycznych „Lato 2014" uwagę zwracała ekspozycja produktów lokalnych i turystycznych zorganizowana przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki". To południowa część województwa mazowieckiego, niekiedy znana turystom jedynie z racji tranzytowego położenia na krzyżujących się tu ważnych drogach kołowych. Tymczasem mnogość atrakcji, będących wyróżnikami tych ziem, daje szanse pozyskiwania jeszcze większej liczby turystów.

 Wspomniane stowarzyszenie utworzyły gminy: Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wolanów, Wieniawa, Zakrzew, już wcześniej zintegrowane w Związku Gmin „Radomka", zainteresowanym ochroną środowiska i wspieraniem rozwoju turystyki. Podpatrywano i wykorzystywano doświadczenia innych regionów, np. Kaszub w zakresie odnowy wsi i ich dostosowania do potrzeb ruchu turystycznego. Na stoiskach targowych prezentowano „Smaczek doliny Radomki" produkt lokalny, którym jest ręcznie wyciskany sok. Była także słynna papryka z Potworowa i Przytyka, tradycyjne wędliny, pieczywo regionalne. Nie zabrakło twórców ludowych. Uwagę zwracał zdobiący ekspozycję misternie wykonany, przepiękny krystaliczny pająk. W trakcie targów rozmawiałem z Dorotą Wąsik z biura LGD „Razem dla „Radomki", którą kieruje prezes Cezary Nowek, od lat związany z turystyką i rozwojem lokalnym.

- Targi „Lato 2014" to dobry mariaż turystyki i produktu lokalnego - podkreślała rozmówczyni, przypominając, że region ten ma bardzo liczne atrakcje turystyczne, choć już docenione, ale zasługujące na jeszcze szerszą popularyzację. Ziemie te rozsławił Oskar Kolberg związany z Przysuchą. Pretekstem do odwiedzin Muzeum w tym mieście może być obchodzony w 2014 r. Rok Kolbergowski. Atrakcją dla amatorów sportów wodnych i wypoczynku jest zalew Dominiów. Ciekawa jest każda gmina.

LGD systematycznie współpracuje z podobnymi organizacjami w województwie mazowieckim. Znaczące jest wsparcie promocyjne młodej kadry zatrudnionej w Centrum Informacji Turystycznej w Radomiu.

Ważne i trwałe są powiązania z organizacjami turystycznymi sąsiedniego województwa świętokrzyskiego. – Uczestniczymy w targach agroturystyczne „Agro Travel" w Kielcach, współdziałamy z Lokalną Grupą Działania „Perły Czarnej Nidy", ze Świętokrzyskim Centrum Innowacji, z PTTK, ZHP i innymi sprawdzonymi partnerami – przedstawiła działania radomskiej LGD Dorota Wąsik.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!