Reaktywacja
Piwniczna mówi „nie” dla marazmu w turystyce

Piwniczańska Organizacja Turystyczna, założona 28 sierpnia 2002 roku praktycznie nie działała, a szkoda, bo była jedną z pierwszych organizacji turystycznych w Polsce. Działalność skończyła się bardzo szybko, po pierwszym zebraniu, potem organizacja istniała tylko na papierze. Aż do stycznia 2012, kiedy postanowiono reaktywować „zamrożony” LOT. Odwołano stary zarząd, powołano nowy. Prezesem została Małgorzata Łojewska.
- Sama działam jako przedsiębiorca w Piwnicznej od 2008 roku i nie mogłam pogodzić się z tu panującym marazmem. Jest on wynikiem - jak sądzę - patologicznej dezintegracji środowiska lokalnego. Wszyscy mają pretensje do wszystkich, że Piwniczna umiera, że turystyka na jej terenie w ogóle od paru dobrych lat się nie rozwija i klienci omijają nas szerokim łukiem – mówi Małgorzata Łojewska - Z niezgody na ten stan postanowiłam reaktywować POT.
Piwniczna -Zdrój to urocze uzdrowisko położone w Dolinie Popradu, w powiecie sądeckim. Potencjał turystyczny okolic zdaje się być nie do końca wykorzystany. Największą bolączką jest niewykorzystanie stacji narciarskiej Sucha Dolina w Kosarzyskach. W latach osiemdziesiątych Sucha Dolina, zwana Doliną Słońca była ośrodkiem narciarskim numer jeden w regionie. Wspaniałe warunki klimatyczne i infrastruktura przyciągały turystów i narciarzy przez długi sezon zimowy. Dziś, z powodu braku współpracy między właścicielami gruntów i niekorzystnego klimatu dla inwestycji, ten piękny kawałek gór popada w zapomnienie.
Małgorzata Łojewska wykupiła podupadające schronisko, niegdyś tętniące życiem i stworzyła tu komfortowy trzygwiazdkowy hotel „Ski”. Sama mieszka w Nowym Sączu, wprawdzie blisko, ale nie jest stąd, więc łatwiej jej z dystansem podejść do spraw lokalnych. W zarządzie znaleźli się przedsiębiorcy działający w Piwnicznej: wiceprezes Mieczysław Hulewicz, sekretarz Katarzyna Dutka-Piwowar, skarbnik Bartek Kościółek, członkowie Mariusz Mikulski, Mariusz Oleksy i Jerzy Indyk.
Jako cele działania organizacja ( nomen omen POT) postanowiła sobie integrację społeczności lokalnej skupiającej się głównie na sferze turystycznej, tworzenie i rozwój usług turystycznych wokół lokalnych atrakcji turystycznych, promocję turystyczną obszaru działania Stowarzyszenia, gromadzenie i aktualizację informacji o atrakcjach i usługach turystycznych, wspieranie rozwoju lokalnej turystyki, inicjowanie, opiniowanie i wspomaganie planów rozwoju i modernizacji infrastruktury turystycznej, prowadzenie monitoringu w zakresie turystyki, współpracę z lokalnymi organizacjami turystycznymi oraz Burmistrzem i Radą Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój, a także z innymi instytucjami i jednostkami samorządu terytorialnego
W dniach 28-29 kwietnia POT uczestniczył w III Lubelskim Kiermaszu Turystycznym. Wyjazd współfinansowany przez Gminę miał na celu promocję regionu i udał się znakomicie. Postawiono na wschodnich partnerów, jako że Piwniczną odwiedzają goście z Lubelskiego i z Rzeszowszczyzny. Foldery z ofertą obiektów noclegowych rozeszły się błyskawicznie, powodzeniem cieszyły się lokalne specjały: placki pasterskie , nalewki, domowy chleb i smalec oraz sery tzw. klagane i, oczywiście, domowe ciasta. Stoisko było przez dwa dni oblegane, członkowie POT nawiązali kontakty z biurami podróży.
Natomiast 10. maja z inicjatywy Piwniczańskiej Organizacji Turystycznej odbyło się I Piwniczańskie Forum Turystyczne. Rozdano 800 ulotek z zaproszeniami, przyszło ok. 50 osób. To nie jest mało jak na pierwsze spotkanie. Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych i instytucji zajmujących się badaniem rynku turystycznego. Obecny był Tomasz Kmiecik, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój, Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Uzdrowisk RP. Leszek Zegzda zwrócił się z apelem do Tomasza Kmiecika, aby gmina wsparła POT, zarówno finansowo, jak i merytorycznie, gdyż bez tego organizacja sobie nie poradzi. W gminach, gdzie ta współpraca pomiędzy samorządem i organizacjami pozarządowymi układa się dobrze, efekty są widoczne.
- Na razie integracja, edukacja i spójny produkt turystyczny to trzy rzeczy, wokół których koncentruje się działalność POT.W chwili obecnej Stowarzyszenie liczy 25 członków, ale to oczywiście dopiero początek. Zgłosiliśmy akces wstąpienia do Małopolskiej Organizacji Turystycznej, zwłaszcza że prezes MOT Leszek Zegzda jest nam bardzo przychylny i od początku kibicuje naszym poczynaniom – mówi Małgorzata Łojewska.
(e.t-m.)