Moda na bycie fit – Mrągowo przesiada się na rower

fot. Robert Wróbel

Przed wakacjami dobra informacja od Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska”, która powinna zainteresować turystów ceniących sobie aktywny wypoczynek na rowerze. W Mrągowie i okolicach stworzono ku temu dobre warunki.

Z inicjatywą wyszła LOT „Ziemia Mrągowska”, która oznakowała sześć szlaków rowerowych o łącznej długości ponad 250 kilometrów. Działanie było odpowiedzią na rosnące oczekiwania turystów, których z roku na rok na Mazury przyciąga bogata oferta turystyki aktywnej. Korzyści dla lokalnej turystyki, jakie dać może ogólnoświatowa moda na bycie fit, dostrzegły również władze miasta. W 2012 roku powstała Strategia rozwoju sportu i wolontariatu sportowego dla Mrągowa „Sport zmienia”, która została opracowana z wykorzystaniem nowoczesnych metod mapowania i partycypacji. W tworzeniu dokumentu znaczący udział mieli mrągowianie. Powstanie strategii wyznaczyło kierunki rozwoju oferty sportowo-rekreacyjnej Mrągowa. Z roku na rok zwiększa się liczba imprez rowerowych organizowanych w mieście. Od rowerowych rajdów krajoznawczych odbywających się przez cały rok głównie w weekendy, których organizatorem jest LOT, po Mrągowski Festiwal Rowerowy, z kryterium ulicznym czy cykl wyścigów w kolarstwie górskim Mazury MTB. Ponadto wspólne działania miejscowych kolarzy ze Stowarzyszenia Luz Grupa oraz leśników z Nadleśnictwa Mrągowo doprowadziły do powstania MTB Bike Parku Poręby-miejsca dla wszystkich fanów kolarstwa górskiego składającego się z mieszanki tras rowerowych o różnym stopniu trudności.

Ubiegłoroczne wakacje również należały do rowerzystów. W ramach akcji Mrągowo-Rowerowo mrągowianie jeździli rowerem do urzędów, pokonywali szlaki rowerowe, zbierali pieczątki przyjeżdżając do pracy rowerem oraz zachęcali znajomych do przesiadania się na dwa kółka. Mieszkańcom przypadła do gustu akcja ukierunkowana na jazdę jednośladem. Głosując w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego w 2015 roku oddawali swój głos na projekt „Mrągowo rowerową stolicą Mazur". Prócz organizacji wyścigów Mazury MTB, zadanie zakłada również opracowania systemu tras rowerowych na terenie Mrągowa. Właśnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. A swoje opinie można wyrażać do 08.07.2016 roku wypełniając ankietę.

Ale to nie koniec. Stowarzyszenie LOT „Ziemia Mrągowska” do końca tego roku przeniesie rower do wirtualnej rzeczywistości. W dobie rosnącej popularności różnorodnych aplikacji na smartphony nie mogło zabraknąć rozwiązania dedykowanego rowerzystom pokonującym kilometry po mazurskich szutrach. Wychodząc naprzeciw potrzebom XXI wieku, gdzie w zdecydowanej większości aktywność rozpoczyna się w Internecie, do końca tego roku powstanie aplikacja uwzględniającą między innymi technologię AR, popularnie zwaną rozszerzoną rzeczywistością oraz stronę internetową poświęconą turystyce aktywnej. Wszystko dzięki projektowi „AktywnyNaRowerze”, na który LOT otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!