Miasto w pięciu odsłonach

Ławeczka Tuwima  przy ul. Piotrkowskiej 104…Więcej »

Łódź to miasto niezwykłe – warto zatrzymać się tu na dłużej, by zanurzyć się w jego niepowtarzalnej atmosferze, poznać niezwykłą historię i przeżyć niezapomnianą przygodę!

Przystanek nr 1 - Łódź Czterech Kultur

Specyficzny charakter i klimat dzisiejsza Łódź zawdzięcza niepowtarzalnej historii, na którą ogromny wpływ miały mniejszości narodowe zamieszkujące miasto w XIX w. Obok siebie mieszkali Polacy, Żydzi, Niemcy, Rosjanie i inni… Do dziś sąsiadują ze sobą kamienice wzniesione przez niemieckich i żydowskich właścicieli. Podziwiać można cerkwie: archikatedralną p.w. św. A. Newskiego i p.w. św. Olgi, kościół ewangelicko-augsburski p.w. św. Mateusza, a nieopodal archikatedrę p.w. św. St. Kostki. Spośród okazałych łódzkich synagog przetrwała jedynie niewielka, prywatna bożnica. Na największym w Europie Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej można odnaleźć mauzolea łódzkich fabrykantów oraz pole gettowe ofiar eksterminacji Żydów przez Niemców podczas II wojny światowej. Na Starym Cmentarzu (przy ul. Ogrodowej) – katolickim, ewangelickim i prawosławnym spoczywają łódzcy fabrykanci, artyści, naukowcy, aktorzy…

Przystanek nr 2- Łódź fabryczna

Największy w Polsce pałac fabrykancki rodziny Poznańskich sąsiaduje z ogromnym kompleksem XIX-wiecznych fabryk, które kilka lat temu zostały poddane rewitalizacji; obecnie na tym obszarze, mającym powierzchnię ok. 27 ha, powstało centrum rozrywkowo-kulturalno-handlowe Manufaktura. To miejsce, w którym nie można się nudzić. Osoby lubiące robić zakupy z pewnością znajdą coś dla siebie w ponad trzystu sklepach i markowych butikach, na fanów kina czeka multipleks z jedynym w Łodzi trójwymiarowym systemem projekcji „IMAX”, spędzającym czas aktywnie warto polecić ściankę wspinaczkową i kręgielnię. Centrum kompleksu stanowi rynek z fontannami, wokół którego znalazły swoje miejsce liczne restauracje, puby i kawiarnie oraz dyskoteka urządzona w dawnym budynku elektrowni. Zimą rynek zmienia się w lodowisko, albo w stok narciarski, a latem w plażę. Chcącym poznać historię tego niezwykłego miejsca warto polecić Muzeum Fabryki, a już wkrótce w budynku dawnej tkalni będzie można podziwiać kolekcję sztuki współczesnej.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!