To ludzie tworzą obraz regionu

Nowe lokalne inicjatywy

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób tworzących produkty i inicjatywy lokalne zmienia się obraz wsi, miasteczek i miast świętokrzyskich. Zaangażowane w jakiś pomysł osoby tworzą stowarzyszenia, lokalne organizacje turystyczne czy lokalne grupy działania lub działają nieformalnie. A oto wybrane inicjatywy, które naszym zdaniem, zasługują na szerszą prezentację.

Kraina Legend Świętokrzyskich – Bieliny

Produkt turystyczny „Kraina Legend Świętokrzyskich” to ciekawa oferta gier terenowych opartych na bogactwie legend i podań ludowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Trasa gier ma zwykle długość 2-3 kilometrów i wiedzie przez górskie szczyty, doliny, tajemnicze ostępy leśne i malownicze łąki.
Podczas wędrówki turyści spotykają ożywione postacie z legend: mnichów eremitów wędrujących szlakami i nawracających na wiarę chrześcijańską okoliczną ludność; piękne czarownice rzucające uroki na mężczyzn; mądre zielarki udzielające dobrych rad; boginię Mokosz radzącą, jak zawładnąć zmysłami mężczyzny; czy zbója Kaka poszukującego ukochanej. Uczestnicy gier mają okazję poznać także wiele innych postaci znanych z wczesnosłowiańskiej kultury naszych przodków: Leszego, który chroni las przed złymi ludźmi; Płanetnika zsyłającego grad i ulewy; Południcę porywającą żniwiarzy wyruszających w południe na pole; złośliwe Licho, które uwielbia płatać figle ludziom; Błędnice, które „plątając ścieżki” przeszkadzają w dotarciu do celu ich wędrówki; Topielicę, która podczas nocy świętojańskiej zrobi wszystko, by „utopić” wianki panien. W każdej z gier bierze udział około 30 postaci, co zapewnia intensywność wrażeń dla uczestników. Zabawy mają charakter integracyjno - edukacyjny. Dzięki interesującym dialogom uczestnicy poznają historie i legendy związane z postaciami, a atrakcyjne gry zespołowe oraz „misje do spełnienia” integrują grupy i pozwalają im dobrze się bawić. Gry terenowe kończą się biesiadą przy ognisku, gdzie spotykane wcześniej postaci z legend, bawią uczestników i serwują legendarne potrawy: kiszkę z piekielnego kociołka, gołki zbója Kaka, diabelskie kołacze, sabatowe przysmaki.

Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Legend Świętokrzyskich”
Ul. Partyzantów 17, 26-004 Bieliny
Anna Łubek – 0-601-172-620; 0-41/ 30-25-094 wew.208


Czym Chata Bogata - Pieszo, konno i kajakiem, poznaj region nasz ze smakiem!

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!