Rozmowa z Jackiem Piorunkiem, członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego

Kraina obszarów chronionych i bogactwa atrakcji turystycznych

Jacek Piorunek, członek Zarządu  Województwa Podlaskiego / fot.: Archiwum UM Województwa Podlaskiego

Aktualności Turystyczne: - Panie Marszałku, co Pana zdaniem jest wyjątkowego w województwie podlaskim, co przyciąga turystów  z  kraju i z zagranicy?

Jacek Piorunek: - Podlaskie jest regionem o walorach przyrodniczych, które są rzadkością w Polsce, a nawet w  Europie, jest najmniej zanieczyszczonym i najbardziej obfitym w przyrodę zakątkiem naszego kraju. Kontakt z naturą i piękne widoki dostępne są praktycznie wszędzie. Podlaskie z racji wielu obszarów chronionych oraz licznych atrakcji turystycznych w swojej znacznej części zostało zakwalifikowane do regionu Zielonych Płuc Polski. O bogactwie i różnorodności przyrody mogą świadczyć znajdujące się na terenie naszego województwa cztery parki narodowe oraz trzy parki krajobrazowe, na czele z najstarszym w Polsce, Białowieskim Parkiem Narodowym. W parkach tych możemy spotkać największe skupiska zwierząt nie występujących tak licznie w innych częściach Polski, między innymi żubry, bobry, bociany oraz wiele rzadkich gatunków ptaków. Podlaskie to nie tylko bogactwo przyrody, ale także bogactwo mieszających się wyznań i kultur. Oprócz Polaków nasze województwo zamieszkują Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Romowie oraz Tatarzy. Taka różnorodność etniczna jest zjawiskiem unikatowym w skali całej Europy. Turyści odwiedzający nasz region mogą liczyć na gościnę i serdeczność mieszkańców, a regionalne potrawy, udział w imprezach lokalnych oraz poznanie tradycji regionu umili pobyt na Podlasiu.

- Czy województwo podlaskie ma do zaoferowania również jakieś atrakcje turystom, którzy chcą w aktywny sposób spędzić swój wolny czas?

- Oczywiście, że tak. Atrakcje przygotowane dla naszych gości są niezliczone. Podlaskie należy do jednych z najważniejszych obszarów wypoczynkowych Polski. Bogactwo różnych form turystyki aktywnej, plasuje nas w samej czołówce w kraju. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie, aby przyjemnie, a zarazem aktywnie spędzić czas. Latem będzie to oczywiście żeglarstwo, windsurfing, możliwość korzystania z wyciągu nart wodnych, spływ kajakiem po pięknych i urokliwych rzekach, między innymi Czarnej Hańczy, Rospudzie, Biebrzy i Narwi, wycieczki rowerowe, a także inne mniej aktywne formy, jak odpoczynek nad jeziorami czy spacery ich przepięknymi brzegami. Również amatorzy grzybobrania  i wędkarze mogą liczyć na możliwość oddania się swoim pasjom.

Z tego miejsca możemy pochwalić się zdobyciem Złotego Certyfikatu 2009 Polskiej  Organizacji Turystycznej za Kanał Augustowski – Szlak papieski w VII edycji konkursu „Najlepszy produkt turystyczny”. Kanał Augustowski był największą inwestycją Królestwa Polskiego w XIX wieku. Rejs statkiem malowniczą trasą, którą niegdyś płynął papież Jan Paweł II, stanowi główną atrakcję kanału, turyści mają okazję podziwiać urokliwe zakątki Puszczy Augustowskiej, jak również zobaczyć Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, gdzie Papież modlił się w kaplicy. Natomiast zimą zapraszamy do otwartego w grudniu ubiegłego roku Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji SZELMENT, który został współfinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Obiekt ten jest jak na razie jedynym takim ośrodkiem w tej części kraju i Europy Wschodniej. W zeszłym roku odwiedziło go ponad 100 tys. turystów, wśród których cieszył się ogromną popularnością. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji sześć oświetlonych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, snowpark, a planowana jest również budowa parku linowo-wspinaczkowego z prawdziwego zdarzenia, natomiast latem turyści będą mogli cieszyć się z wyciągu nart wodnych.

- Jaki są plany na przyszłość związane z rozwojem turystyki w regionie?

- Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 do projektu kreującego wizerunek województwa podlaskiego w kraju i za granicą poprzez produkty turystyczne wysokiej jakości. W zakres projektu wchodzi prezentacja niepowtarzalnych walorów środowiska przyrodniczego i kulturowego, oraz wsparcie dla działań kreujących produkty turystyczne w kraju i za granicą. Planowane działania dotyczące wyżej wymienionego projektu obejmują między innymi współorganizację  Międzynarodowego Festiwalu Kuchni w Białymstoku, organizację wystawy zdjęć „Podlaskie pejzaże – cztery pory roku”, wydanie osiemnastu różnych folderów promocyjnych w dziesięciu różnych językach, reklamy w mediach. Ponadto utworzenie przewodnika panoramicznego w formie prezentacji multimedialnej pod tytułem „Odkryj Podlaskie” oraz stworzenie strony internetowej www.odkryjpodlaskie.pl.

W ramach realizacji Działania V.2 Trasy rowerowe Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej planowane jest powstanie trasy rowerowej o długości około dwóch tysięcy kilometrów biegnącej przez pięć województw: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Orientacyjna wartość Projektu wynosi około 50 milionów euro, z czego ponad 42 miliony euro ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 5 milionów euro z budżetu państwa, a resztę kosztów pokryją beneficjenci. Trasa będzie spójna, bez względu na granice gmin i województw. Szacuje się, że około 1/4 długości stworzonej trasy będzie miała nawierzchnię asfaltową, na resztę złożą się ścieżki o utwardzonej nawierzchni gruntowej i wytyczone na terenach leśnych. Planowane jest też stworzenie infrastruktury towarzyszącej, czyli np. stojaków, wiat przystankowych. Przebieg trasy będzie uwzględniał dostęp do ośrodków miejskich, punktów komunikacyjnych i przede wszystkim bazy noclegowo-gastronomicznej. Zimą z trasy będą mogli skorzystać miłośnicy narciarstwa biegowego.

Atrakcyjna trasa biegnąca przez cały makroregion będzie impulsem do rozwoju turystyki rowerowej w Polsce Wschodniej, a tym samym do pojawienia się inwestycji w sektorze turystycznym i ożywienia drobnej przedsiębiorczości.

Ponadto dobiegła końca realizacja opracowania pod nazwą „Strategia Rozwoju Produktu Turystycznego Szlak Wodny Króla Stefana Batorego: Wisła – Kanał Żerański – Zalew Zegrzyński – Narew – Biebrza – Kanał Augustowski (Niemen)”. Strategia jest dokumentem stanowiącym swoistego rodzaju scenariusz dotyczący wykorzystania potencjału szlaku wodnego oraz obszarów położonych wzdłuż niego dla rozwoju społeczno-gospodarczego województw podlaskiego i mazowieckiego. Szlak Wodny Króla Stefana Batorego ma szansę stać się polskim narodowym produktem turystycznym – jedną z flagowych propozycji rynku turystycznego. Jego znaczenie zwiększa fakt, iż z uwagi na uwarunkowania historyczne jest w sposób naturalny szlakiem królewskim rozpoczynającym się przy Zamku Królewskim w Warszawie. Mazowsze i województwo podlaskie stoją przed bardzo dużym wyzwaniem, a wykorzystanie tej szansy rozwojowej zdecydowanie wzmocni ich pozycję na polskim i europejskim rynku turystycznym.

Poza wyżej wymienionymi nowymi projektami będziemy oczywiście wspierać te już zrealizowane. Jednym z podstawowych sposobów promowania atrakcji turystycznych regionu są foldery promocyjne. Planujemy wydanie szeregu folderów, map, przewodników oraz informatorów w różnych językach promujących między innymi certyfikowane produkty turystyczne w województwie podlaskim, takie jak Mistrzostwa Polski w Pływaniu na byle czym w Augustowie, Jarmark Folkloru i Jadła Kresowego bliny, cepeliny, pierogi... w Suwałkach, Podlaski Szlak Bociani, Szlak Tatarski, Sieć ścieżek edukacyjnych (Biebrza), Jantarowy Kasztel (Kiermusy), Gościnny Białystok, Białowieski Szlak Transgraniczny  oraz wcześniej wspomniany Kanał Augustowski – Szlak Papieski.

Poza tym planujemy w dalszym ciągu uczestniczyć w prestiżowych targach krajowych i zagranicznych. Udział w targach turystycznych, wystawach, prezentacjach jest znakomitą okazją do przedstawienia oferty turystycznej województwa dla szerokiego grona odbiorców, zarówno z Polski, jak i zza granicy.

- Dziękujemy za rozmowę.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!