Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2009

Kanał Augustowski - Szlak Papieski najlepszym produktem turystycznym w Polsce

Zdobywca Złotego Certyfikatu POT w 2009 roku / fot.: Archiwum PROT

Augustowska Organizacja Turystyczna otrzymała Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za „Kanał Augustowski - Szlak Papieski”. Wręczenie nagród odbyło się 22 października podczas targów turystycznych Tour Salon 2009 w Poznaniu.


Kanał Augustowski jest zabytkiem budownictwa hydrologicznego i kandyduje do wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Należy do najdłuższych sztucznych dróg wodnych w kraju i jest jednym z najciekawszych zabytków techniki, a jednocześnie dużą atrakcją turystyczną wykorzystywaną obecnie głównie przez kajakarzy i statki żeglugi.

To jedyne takie miejsce, gdzie granicę Unii Europejskiej można przekroczyć kajakiem, rowerem wodnym czy łódką. Trzeba mieć oczywiście przy sobie paszport oraz wykupić wizę. Po odprawie wpływa się już na Białoruś.

Pomnik Papieża nad jeziorem  Studzieniczne / fot.: Archiwum PROTProdukt turystyczny „Kanał Augustowski - Szlak Papieski” został stworzony na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II, która miała miejsce 9 czerwca 1999 r. na Ziemi Augustowskiej. Jest to trasa, którą Papież odbył na pokładzie statku Żeglugi Augustowskiej „SERWY”.

Pierwsze miejsce związane ze „Szlakiem Papieskim” znajduje się przy Ośrodku Wypoczynkowym Oficerski Yacht Club Pacyfik w Augustowie, gdzie Papież oczekiwał na statek. Wydarzenie to upamiętnia pomnik „Fotel” postawiony po wizycie Ojca Świętego na hotelowej plaży.

Trasa „Szlaku Papieskiego” wiedzie przez śluzy Przewięź i Swoboda do śluzy w miejscowości Gorczyca. Podczas rejsu pasażerowie uczestniczą w śluzowaniu, a także zwiedzają Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, gdzie Jan Paweł II modlił się w Kaplicy na wyspie. Nad brzegiem jeziora Studzieniczne usytuowany jest pomnik Papieża ze słynnymi słowami „ Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

Tu granicę Unii można przepłynąć kajakiem / fot.: B. ŻukowskaWiększość rejsów rozpoczyna się w Augustowie (w Porcie Żeglugi Augustowskiej lub na przystaniach gondoli i katamaranów). Możliwe jest też przepłynięcie trasy kajakiem. Wzdłuż wodnego „Szlaku Papieskiego” biegnie też szlak rowerowy.

„Szlak Papieski - Kanał Augustowski” w Konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny wygrał z takimi produktami jak: Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, Oblężenie Malborka, Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA i Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!