Kulturalne Mazowsze

Przede wszystkim (lecz nie tylko) Chopin

Ciechanów - Festiwal Teatralny Dionizje, Teatr Woskresinnia

Zapraszamy Państwa na Mazowsze – to fascynująca, historyczna kraina w centrum Europy. Piękne krajobrazy: łąki, na rozległych równinach, lasy, gęsta sieć rzek (Wisła, Bug, Narew, Pilica) i jezior. Tuż za rogatkami Warszawy – Puszcza Kampinoska – Park Narodowy, jedyne w Europie tego typu sąsiedztwo. Pomimo burzliwych dziejów na Mazowszu ocalały liczne zabytki – monumentalne katedry, zamki i pałace, ale i skromne dworki oraz wiejskie kościoły.

Warszawa – stolica Polski to nie tylko miasto cennych zabytków, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale i centrum kulturalne oraz gospodarcze kraju. Obok wspaniałych zabytków, galerii, muzeów, świątyń – na uwagę zasługują wydarzenia kulturalne, w tym festiwale muzyczne: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Festiwale Mozartowskie, Międzynarodowe Festiwale Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i Festiwale Muzyki Dawnej, a także Jazz Jamboree. Na co dzień można posłuchać muzyki w klubach. Tuż pod Warszawą powstaje „Matecznik Mazowsze” – ośrodek promocji kultury ludowej regionu. Matecznik budowany jest w Karolinie – siedzibie Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, imienia Tadeusza Sygietyńskiego. Zespół rozsławił Mazowsze i Polskę na całym świecie.

Uczta melomana

Region Mazowsze ma także wiele atrakcji turystycznych, w tym bogatą ofertę kulturalną.
Lata 2009-2010 przyniosą dwie ważne rocznice związane z postacią wybitnego kompozytora i pianisty – Fryderyka Chopina. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w 2008 i 2009 roku zaplanował: nadzwyczajny recital fortepianowy z okazji rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa, a także recitale chopinowskie w domu urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli. W 2010 roku przewidziano serię wydarzeń, w tym występ Rafała Blechacza i Koncert Galowy. W licznych koncertach wezmą udział pianiści światowej sławy. Od 2001 roku NIFC realizuje wieloletni program międzynarodowych konferencji muzykologicznych, których kulminacją będzie III Międzynarodowy Kongres Chopinologiczny „Chopin 1810-2010. Idee, interpretacje, oddziaływanie”.
W 2010 roku odbędzie się także VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa, zostanie wykonane Requiem W.A. Mozarta przed sercem Chopina w Bazylice św. Krzyża w Warszawie.

Szlakami wielkiego kompozytora

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!