Markowy produkt turystyczny województwa śląskiego

Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”®

Województwo śląskie słynie z dobrej kuchni – to wiedzą wszyscy. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo jest ona różnorodna. Wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, żydowskie – wszystkie zostawiły swoje smakowite ślady, co sprawiło, że Śląskie to jeden z najciekawszych kulinarnie regionów Polski.

Śląska Organizacja Turystyczna, która od siedmiu lat organizuje sławiący lokalne specjały Festiwal „Śląskie Smaki”®, postanowiła pójść o krok dalej w turystyce kulinarnej. W wyniku jej prac, w październiku 2012 roku  zainaugurowano działalność Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”®.

Nowy markowy produkt turystyczny województwa śląskiego tworzą 23 lokale. Z ich menu Śląska Organizacja Turystyczna wybrała najlepsze śląskie smaki i poddała je ocenie Komisji Certyfikacyjnych. Trzyosobowe jury oceniało nie tylko smak proponowanych potraw, ale również receptury i składniki, z których je przygotowywano. W drugim etapie oceniano sam lokal i jego obsługę – wygląd, czystość, sposób podawania potraw itp. Z restauracjami, które przeszły tę certyfikację podpisano umowy o współpracy w ramach Szlaku Kulinarnego.

- Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”® łączy w sobie pasję z tradycją, obok której nie można przejść obojętnie.  Ze względu na wyjątkowość potraw jest to szlak, który warto odwiedzićmówi Agnieszka Sikorska, dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej. Coś dla siebie znajdzie na szlaku każdy turysta. Do dyspozycji są przydrożne karczmy, rodzinne małe lokale i eleganckie restauracje hotelowe. Wszystkie lokale zostały przez ŚOT oznakowane, ich menu zawiera specjalne wkładki Śląskie Smaki. – Już dziś wiemy, że dania z tych wkładek dobrze się sprzedają, że klienci są zainteresowani Szlakiem i często pytają również o inne restauracje – mówi Sikorska. Wielką popularnością cieszy się również wydawnictwo „Szlak Kulinarny Śląskie Smaki®. Przewodnik kulinarny po województwie śląskim”. Jest ono dostępne zarówno w punktach informacji turystycznej w regionie, jak i w szlakowych lokalach. Będzie również je można dostać  na wszystkich targach turystycznych, w których promowane jest województwo śląskie (za granicą dystrybuowana będzie wersja angielska).

Najbardziej spektakularnym profitem dla uczestników projektu jest z pewnością cykl programów kulinarnych „Rączka gotuje na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki”. Każdy lokal, który przystąpił do Szlaku zostanie pokazany w jednym odcinku tego emitowanego w TVP Katowice popularnego programu kulinarnego.

Kolejne działania promocyjne, m. in. dalsze oznakowywanie lokali, kolejne wydawnictwa i gadżety oraz rozwój Festiwalu „Śląskie Smaki”, który będzie Świętem Marki Śląskie Smaki, zaplanowano już na 2013 rok.

- Cieszy nas, że pomysł Szlaku Kulinarnego spotkał się z tak dużym odzewem restauratorów, mediów i samych turystów. Już dziś wiemy, że nasi eksperci będą przeprowadzali dalsze wizyty certyfikacyjne, bo mamy zgłoszenia kolejnych lokali zainteresowanych wstąpieniem do szlaku. Projekt jest jak najbardziej otwarty – podsumowuje Sikorska.

* * *

Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”® skupia lokale, w których można skosztować wszystkiego co najlepsze w kuchni województwa śląskiego. Śląska Organizacja Turystyczna zaprasza do spróbowania najlepszych specjałów kuchni śląskiej, jurajskiej, zagłębiowskiej i góralskiej. Smacznego!

Oficjalna strona internetowa projektu: www.slaskiesmaki.pl

Śląskie Smaki na Facebook’u: http://www.facebook.com/SlaskieSmaki

Wydawnictwo „Szlak Kulinarny Śląskie Smaki®. Przewodnik kulinarny po województwie śląskim” dostępne on line:

http://gosilesia.pl/pl/ksiazka/pokaz/48/Szlak_Kulinarny_Slaskie_Smaki

Dotychczas wyemitowane programy z serii „Rączka gotuje na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki”: http://slaskiesmaki.pl/pl/t/Raczka_gotuje

Dokumenty zgłoszeniowe do Szlaku dostępne są tutaj:

http://slaskiesmaki.pl/pl/t/Przystap_do_Szlaku_Kulinarnego_Slaskie_Smaki

Lokale, znajdujące się na Szlaku Kulinarnym „Śląskie Smaki”®:

 1. Restauracja Lelowianka w Lelowie
 2. Restauracja EM w Koziegłowach
 3. Restauracja Fuerte w Myszkowie
 4. Zajazd Hetman w Kroczycach
 5. Restauracja Pod Platanami w Wilkowicach k. Zbrosławic
 6. Restauracja Hotelu Rezydencja**** w Piekarach Śląskich
 7. Restauracja Hotelu QubusPrestige**** w Katowicach
 8. Cukiernia Cichoń w Ornontowicach
 9. Restauracja Pod Białym Orłem w Łaziskach Górnych
 10. Zajazd Kasztelański w Orzeszu
 11. Restauracja Pod Prosiakiem w Tychach
 12. Restauracja Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Stodoły w Rybniku
 13. Restauracja Parys w Rydułtowach
 14. Restauracja Hotelu Polonia*** w Raciborzu
 15. Restauracja Hotelu Dąbrówka*** w Jastrzębiu Zdroju
 16. Restauracja Smak Regionu w Pawłowicach
 17. Restauracja Zacisze w Pszczynie-Brzeźcach
 18. Restauracja Frykówka w Pszczynie
 19. Restauracja Stara Piekarnia w Pszczynie
 20. Warownia Pszczyńskich Rycerzy w Pszczynie
 21. Karczma Rogata w Bielsku-Białej
 22. Restauracja Leśniczówka w Istebnej
 23. Restauracja Stara Karczma w Jeleśni
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!