Śląskie. Pozytywna energia

Lider turystyki weekendowej

Stereotypowo postrzegane województwo śląskie okazuje się jednym z najczęściej odwiedzanych regionów w Polsce! Właśnie do takich wniosków dochodzi się, przeglądając coroczne wyniki badań ruchu turystycznego. Jedno jest pewne – w 2010 r. Śląskie było niekwestionowanym liderem turystyki weekendowej. Czekamy na analizy dotyczące kolejnych lat – wtedy okaże się, czy jest to stała tendencja.

4 miliony turystów, wydatki rzędu 3 miliardów złotych – rok 2011 był dla śląskiej turystyki rekordowy. W 2011 r. po regionie podróżowało aż 1 milion 440 tysięcy mieszkańców śląskiego. To ponad dwa razy więcej niż w poprzednim roku! Prawie 2 miliony osób przyjechało z innych województw. Dodając do tego ok. 600 tysięcyobcokrajowców mamy wynik godny pozazdroszczenia. - Badania ruchu turystycznego w województwie śląskim zlecamy od 2006 r. Cieszy nas, że widoczna jest w nich tendencja wzrostowa. Turyści są z wizyt w naszym regionie zadowoleni, polecają atrakcje innym i to widać również w statystykach. Myślę, że nie bez znaczenia jest tu duża aktywność promocyjna naszego województwa – wyjaśnia Agnieszka Sikorska, dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej. Nakłady na promocję regionu przynoszą już wymierne profity. Mieszkańcy śląskiego z osób jedynie odwiedzających województwo, stali się turystami. Dzięki wewnętrznym kampaniom promocyjnym, które podchwytują również lokalne i regionalne media, jednodniowe wycieczki po regionie przekształciły się w 2-3 dniowe wyjazdy. W ten sposób wydatki turystów w porównaniu z rokiem 2010 wzrosły o ponad 1,5 miliarda złotych.

Rozwój turystyki w Śląskim widać też w dostępnych na rynku analizach. Jak wynika z opracowań Jerzego Łaciaka, Śląskie jest liderem turystycznych podróży weekendowych - w 2010 r. było ich aż 750 tysięcy! To więcej niż w Małopolsce, czy na Dolnym Śląsku. – Ten sukces szczególnie cieszy. Śląskie jest idealnym miejscem na krótkie, aktywne wyjazdy. Wiele atrakcji dostępnych jest na relatywnie małym terenie, to nasza siła. Polacy też to już wiedzą i doceniają. Okazję do właśnie takich krótkich, ale aktywnych wycieczek dała ostatnia kampania promocyjna śląskiego „Sezon na Śląskie”– zauważa Sikorska. Dzięki tej różnorodności turyści są w śląskim przez cały rok. Zarówno Jura Krakowsko-Częstochowska, jak i Beskidy są pełne atrakcji na każdą porę roku. Zabytki techniki można zwiedzać nawet w najbrzydsze jesienne dni. Nawet wtedy można się przekonać, że hasło „Śląskie. Pozytywna energia” nie jest pustym frazesem.

* * *

Wykonywane na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej badania ruchu turystycznego w województwie śląskim dostępne są na stronie internetowej www.silesia-sot.pl (zakładka Badania turystyczne).


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!