Przedsiębiorcy turystyczni z Ukrainy na Pomorzu Zachodnim

Na zaproszenie organizatorów Baltic Business Forum, w którym biorą udział w przeważającej części przedsiębiorcy z krajów Europy Środkowej i Azji, w ubiegłym tygodniu w Świnoujściu gościła grupa ośmiu ukraińskich touroperatorów. Uczestnicy podróży studyjnej zainicjowanej przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną, wzięli udział w obradach BBF i odwiedzili turystyczne obiekty Świnoujścia i Wolina.

Przedstawicieli ukraińskiego sektora podróży przedstawił uczestnikom Baltic Business Forum Jewhen Mazurkewycz, generalny dyrektor firmy turystycznej Meest-Tour ze Lwowa, który nakreślił także oczekiwania i możliwe kierunki współpracy z polskimi partnerami. – Z opinii wyrażanych po spotkaniu przez ukraińskich touroperatorów wynika, że zainteresowanie skupili w dużej części na ofercie usług turystyki prozdrowotnej w Polsce, zakresie lecznictwa sanatoryjnego, specjalistycznych zabiegach rehabilitacyjnych i odnowie biologicznej w ośrodkach uzdrowiskowych – mówi Włodzimierz Szczurek, dyrektor kijowskiego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kolejna edycja Polsko-Ukraińskiego Forum Turystycznego

Touroperatorzy biorący udział w podróży studyjnej zorganizowanej przez zachodniopomorską ROT, wysoko ocenili standard nowoczesnej bazy hotelowej Świnoujścia i atrakcji turystycznych, które prezentował Piotr Piwowarczyk, świnoujski przedsiębiorca turystyczny. Zachęcony perspektywami współpracy menedżer ukraińskiego potentata rynku usług turystycznych Join Up Oleksandr Poliszczuk, zapowiedział ze swej strony wizytę w kijowskim ośrodku POT i podjęcie ustaleń dotyczących wspólnych przedsięwzięć promocyjnych. Ośrodek POT na Ukrainie prowadzi ożywione działania na tym polu. W ubiegłym roku podczas podróży prasowych atrakcje turystyczne polskich regionów poznawało 32 dziennikarzy. W ostatnich dniach kwietnia tego roku ukraińscy blogerzy zbierali materiały do publikacji na temat turystyki wypoczynkowej i aktywnej województwa podkarpackiego. Na jesieni Polska Organizacja Turystyczna planuje kolejną edycję Polsko-Ukraińskiego Forum Turystycznego. Do udziału w nim zaproszonych zostało dwadzieścia ukraińskich biur podróży. W trudnej sytuacji Ukrainy, zauważalne jest zbliżenie pomiędzy naszymi społeczeństwami. Działania promujące Polskę i polską ofertę turystyczną mogą przyczynić się do głębszego rozwijania przyjaznych relacji. Spotkanie przedstawicieli polskiej i ukraińskiej branży również dobrze służy temu celowi.

Zmieniły się realia

Pomorze Zachodnie nie jest regionem nieznanym touroperatorom ukraińskim. Przed pięcioma laty Polsko-Ukraińskie Forum Turystyczne zorganizowano w Jarosławiu. Uczestnicy zwiedzali między innymi Kołobrzeg i Darłowo. W tym roku mieli możliwość pogłębienia wiedzy tym bardziej przydatnej, że w znacznym stopniu zmieniły się realia. Znikły formalne ograniczenia związane z obowiązkiem uzyskiwania wiz, co wiąże się już na wstępnym etapie z obniżeniem kosztów wyjazdów do Polski. Mówiąc w przenośni, Ukraina znalazła się też znacznie bliżej Polski. Ma w tym udział polski narodowy przewoźnik lotniczy. PLL LOT uruchomia nowe połączenia z Kijowa, ale również dodaje nowe do siatki rejsów pomiędzy Warszawą i Szczecinem, co umożliwia wygodne transfery.

Według danych GUS, grupa turystów z Ukrainy wyraźnie wzrasta w ostatnim okresie. Goście zza wschodniej granicy są trzecią pod względem liczebności nacją korzystającą z polskiej bazy noclegowej. – Jeszcze kilka lat temu głównym kierunkiem wyjazdów była Federacja Rosyjska, obecnie nasz kraj jest głównym celem zagranicznych podróży obywateli Ukrainy, którzy sporo również wydają w czasie podroży. Niewiele mniej od zamożnych Niemców – stwierdza dyrektor ośrodka POT w Kijowie.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!