POT uczcił w Kijowie pamięć ofiar stalinowskich represji

Ponad 400 uczestników uczciło pamięć ofiar stalinowskich represji z lat trzydziestych ubiegłego wieku i 4200 rozstrzelanych w 1940 roku polskich oficerów spoczywających na cmentarzu w Piatichatkach. W uroczystościach brał udział również Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Kijowie, który zorganizował na miejscu stoisko informacyjne.

Kolejny, osiemnasty już Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu zorganizował w sobotę, 16 września Konsulat Generalny RP w Charkowie i charkowska społeczna organizacja VI Kwartał. Ponad 400 uczestników uczciło pamięć ofiar stalinowskich represji z lat trzydziestych ubiegłego wieku i 4200 rozstrzelanych w 1940 roku polskich oficerów spoczywających na cmentarzu w Piatichatkach.

Jak powiedział Konsul Generalny PR w Charkowie Janusz Jabłoński „Impreza ma nie tylko sportowy charakter. Udział w tym biegu to sposób wychowywania młodzieży i przekazywania jej pamięci o ofiarach totalitaryzmu, by to się nigdy więcej nie powtórzyło.”

Warto dodać, że biegała nie tylko młodzież. Najstarsza uczestniczka miała blisko 70 lat.

Na zaproszenie konsulatu, w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Poznania, które jest miastem partnerskim Charkowa, oraz Sulejówka, z zastępcą burmistrza Remigiuszem Górniakiem.

Ponieważ, zgodnie z ideą organizatorów, powinniśmy pamiętać o przeszłości ale spoglądać w przyszłość, uroczystość była też okazją do zaprezentowania młodzieży polskiej kultury, tradycji i turystycznych atrakcji. Te ostatnie, na stoisku informacyjnym prezentował Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Kijowie Włodzimierz Szczurek.

- Miałem pewne wątpliwości czy to miejsce i ten czas są najwłaściwsze do rozmów o turystyce, jednak okazało się że młodzież biorąca udział w biegu przyszła tutaj z prawdziwego szacunku dla Polski i ze szczerym zainteresowaniem naszym krajem – mówi dyrektor ZOPOT w Kijowie, który także wziął udział w biegu.

- Cieszę się, że tu byliśmy i opowiedzieliśmy mieszkańcom Charkowa także o współczesnej Polsce – podsumowuje.

Źródło: własne; fot. ZOPOT Kijów

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit