Dolny Śląsk od dawna oczekiwał takiej inicjatywy

Poszły wici o Telefonie Bezpieczeństwa

W Karkonosze co roku przybywają setki turystów, dzięki Telefonowi Bezpieczeństwa poczują się pewniej/ fot.: M. Perzyński

- 1 czerwca ruszył po raz kolejny Telefon Bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych, który od tego roku jest w pełni zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej – informuje wszem i wobec turystów przybywających w Karkonosze i do Kotliny Jeleniogórskiej Barbara Różycka-Jaskólska, szefowa Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jeleniej Górze.

Infolinia objęła cały kraj, postanowiono, że musi być czynna  codziennie (wyłączając święta państwowe) w godzinach 8.00-18.00, a od 1 czerwca do 30 września – w godzinach 8.00-20.00. Telefon stacjonarny: 48 22/ 278 77 77, komórkowy: 48 608 599 999, natomiast za pośrednictwem serwisu: skype: cc.poland.travel, a e-maila: cc@pot.gov.pl

Infolinia zapewnia informację turystyczną i pomoc w nagłych wypadkach związanych np. z zaginięciem dokumentów, koniecznością znalezienia placówek medycznych i pomocy drogowej. Przez cały rok informację można uzyskać w językach: polskim, angielskim i niemieckim, a w okresie od 1 czerwca do 30 września – także w rosyjskim. Opłata za połączenie – zgodna w cennikiem operatora telefonu.

Telefon Bezpieczeństwa to wspólna inicjatywa Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Komendy Głównej Policji oraz Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Realizowana jest od 2002 r. Komenda Główna Policji zapowiedziała, że zapewni możliwość korzystania przez osoby obsługujące Telefon Bezpieczeństwa z wewnętrznego numeru telefonu z centrali telefonicznej Komendy Głównej Policji, w celu bezpośredniej komunikacji z właściwymi jednostkami policji oraz Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

- Z naszych badań wynika, że 45 procent turystów zagranicznych uważa, że bezpieczeństwo jest dla nich bardzo ważne przy planowaniu wyjazdu do innego kraju, a 42 procent stwierdziło, że raczej ważne. Zaledwie 4 procent przyznało, że nie bierze tego elementu pod uwagę – mówi Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dodaje, że nie chodzi tu tylko o bezpośrednie zagrożenie życia czy zdrowia, ale także o poczucie bezpieczeństwa wynikające z pewności, że w przypadku kłopotów ze zdrowiem, zaginięcia dokumentów, kradzieży i tym podobnych zdarzeń turysta uzyska natychmiastową pomoc lub zostanie pokierowany do odpowiednich służb.

Dzięki temu, że Telefon Bezpieczeństwa został w tym roku przyłączony do Polskiego Systemu Informacji Turystycznej, turysta będzie mógł uzyskać szybką informację także o najbliższych atrakcjach turystycznych. Zcentralizowana baza danych – Repozytorium Informacji Turystycznej oparte jest na ścisłej współpracy z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi i ich systemami. Łącznie w bazie danych jest 41 tysięcy obiektów, a docelowo znajdzie się 70 tysięcy.

Na Dolnym Śląsku, który jest nie tylko regionem tranzytowych, ale i celem pobytu docelowego ogromnej liczby turystów zagranicznych, tego typu inicjatywa od dawna była oczekiwana.

Marek Perzyński

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!