Wspólny program TVP1 i Polskiej Organizacji Turystycznej

„Nie ma jak Polska”

Prowadzący program „Nie ma jak Polska” - prezenterka TVP1 i TVP Polonia Anna Karna i prezenter Teleexpresu Maciej Orłoś pokażą nam co potrafią / Fabrika Red Paprika

Pod tym tytułem emitowany jest w telewizyjnej jedynce nowy serial TVP1, który powstaje pod patronatem merytorycznym Polskiej  Organizacji Turystycznej. Każdy z dziesięciu jego odcinków to wędrówka po „znanych – nieznanych” miejscach w Polsce, okraszona szczyptą humoru, dozą suspensu i odkrywczej pasji. Przez kraj wiedzie nas dwójka znanych i lubianych prezenterów Anna Karna i Maciej Orłoś.

Premierowa emisja  już za nami. Film gościł na antenie dwukrotnie: w sobotę 23 czerwca o godz. 14.35 i w niedzielę 24 czerwca o godz. 13.44. Stałym czasem spotkań telewidzów z kolejnymi dziewięcioma 25-minutowymi odcinkami serii będą następujące po sobie wakacyjne niedziele, zawsze o godzinie 13.40.

Cudze chwalicie, swoje poznajcie

Fabuła scenariusza oparta została na pomyśle wędrówki turystycznym szlakiem. Prowadzący wiodą widzów po najpiękniejszych zakątkach, uroczyskach, niezwykłych akwenach, podziemnych szlakach, znanych oraz czekających jeszcze na odkrycie turystycznych perłach  naszego kraju. Prezentować będą lokalne atrakcje i produkty turystyczne, opowiadać związane z nimi niesłychane historie, przedstawiać sylwetki tworzących je, nieprzeciętnych ludzi.

Dodatkową atrakcję serii stanowić będzie element... rywalizacji: Maciej Orłoś i Anna Karna startują w dyscyplinie na „najbardziej niekonwencjonalne pokazanie atrakcji turystycznych”. O tym, który z gospodarzy będzie lepszy w swej roli zadecydują w głosowaniu sms-owym widzowie. Przegrany będzie musiał wykonać wyznaczone wcześniej nietypowe zadanie, na przykład wydoić krowę czy zająć się sprzedawaniem waty cukrowej na miejskim rynku.

Zaskoczenie pierwsze – Mazowsze

W pierwszym odcinku programu obejmującego region Mazowsza popularni dziennikarze odwiedzili Radom, gdzie zajrzeli do Muzeum Jacka Malczewskiego z największą w Polsce kolekcją dzieł tego artysty oraz do Muzeum Wsi Radomskiej - jednego z najciekawszych polskich skansenów. Wybrali się również do wzniesionej na Wzgórzu Tumskim w Płocku bazyliki katedralnej - największej w Polsce świątyni romańskiej, w której pochowani zostali dwaj polscy władcy: Władysław Herman oraz jego syn Bolesław Krzywousty. Nieprzypadkowo, bowiem Płock, o czym może nie wszyscy pamiętają, był przez pewien czas stolicą Polski. Kolejną odsłonę Płocka ukazała największa w Polsce kolekcja sztuki secesyjnej w Muzeum Mazowieckim. Potem był zamek w Liwie, w którym obecnie znajduje się jedno z największych muzeów broni w Polsce. Orłoś i Karna zajrzeli też do słynnej fabryki dzwonów w Węgrowie i obejrzeli unikatowe lustro Twardowskiego przechowywane w zakrystii tamtejszego kościoła parafialnego. Skąd się tam wzięło? Według jednej z legend Twardowski nawrócił się i uniknął wiecznego potępienia, a napis na ramie zwierciadła ma potwierdzać to wydarzenie. Gdy diabli wlekli mistrza do piekielnych otchłani, Twardowski zaśpiewał kantyczkę do Matki Boskiej, jedną z pieśni, które układał w młodości jako pobożny student, kiedy jeszcze nie w głowie mu były czary. Biesy, na dźwięk imienia Bożej Rodzicielki, porzuciły mistrza na Księżycu, gdzie przebywa po dziś dzień i gdzie kilkadziesiąt lat temu podejmował ponoć amerykańskich astronautów.

Odkrywanie miejsc niezwykłych, tajemniczych, owianych mrokiem dawnych wydarzeń i podań, nie było jedynym zajęciem Orłosia i Karnej. Prowadzący szukali również miejsc przyjaznych rekreacji i aktywności fizycznej. Dlatego w trakcie programu zajrzeli nad Jezioro Zegrzyńskie, na którym można uprawiać niemal wszystkie odmiany sportów wodnych. Pokazali także, że turystyce rowerowej i pieszej wielce sprzyjają okolice należące do powiatu legionowskiego, a oznakowane szlaki mogą zaprowadzić wędrowców m.in. do Rezerwatu Wieliszewskie Łęgi, który nie bez powodu zyskał miano Storczykowego Gaju. Oprócz najbogatszego na Mazowszu stanowiska storczyków, jest to również siedlisko ptaków wodnych: perkoza, remiza czy czapli siwej.

Podczas wybierania tematów do programu i zbierania informacji o Mazowszu dziennikarze otrzymali pomoc merytoryczną od Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Urzędu  Miejskiego w Radomiu i Węgrowie oraz starostwa powiatowego w Legionowie.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!