Mistrzostwa Polski w Tańcu Towarzyskim, Warszawa 2014

Kibice proszeni na parkiet

Surowym arbitrom …Więcej

W sobotni wieczór 15 marca na parkiecie sali balowej warszawskiego hotelu Gromada odbyła się finałowa gala Mistrzostw Polski w Tańcu Towarzyskim. Była to dwudziesta edycja mistrzostw tanecznych organizowana przez Polski Związek Tańca Sportowego i pierwsza realizowana przez spółkę Polski Taniec SA. Mistrzostwa odbywały się pod patronatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Patronat medialny objęły Aktualności Turystyczne.

Uroczystego otwarcia Mistrzostw w tańcu towarzyskim Warszawa 2014 dokonał w imieniu ministra sportu i turystyki Andrzeja Biernata, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke. Zwracając się do startujących zawodników i trenerów, grona wydających werdykty sędziów, organizatorów, gości i kibiców – podkreślił jak wielką rolę w promocji Polski na świecie odgrywają wydarzenia sportowe rangi międzynarodowej. W przyszłorocznym kalendarzu imprez sportowych w naszym kraju znajdują się mistrzostwa świata zawodowców w tańcach latynoamerykańskich. Ich organizatorem jest spółka Polski Taniec SA.

Im większy wysiłek, tym szerszy uśmiech

Nie zdarza się, aby w przerwie na przykład mitingów lekkoatletycznych, pokazów jazdy figurowej na lodzie lub w trakcie jakichkolwiek innych zawodów w dowolnej dyscyplinie sportowej – kibice zapraszani byli do wstania z miejsc i wejścia na bieżnię, płytę lodowiska, arenę, na której rywalizują zawodnicy i popróbowania swoich sił, poczucia przyjemnego dreszczyku emocji i satysfakcji pokonania tremy prezentując się przed zgromadzoną widownią. Niespotykane. A jednak takie zdarzenie miało miejsce. I być może, wejdzie w modę. W programie tegorocznych Mistrzostw Polski w Tańcu Towarzyskim zarezerwowano dwukrotne otwarcie parkietu dla chętnych z sali. Anna Głogowska, kierowniczka artystyczna turnieju, utytułowana tancerka, znana z udziału w telewizyjnym show Taniec z Gwiazdami, nie musiała długo zachęcać do zabawy tanecznej. Publiczność podchwyciła konwencję. Parkiet zaroił się od par. Mogliśmy niebawem zgłębić na własnym przykładzie naturę tańca towarzyskiego. Wszystko co w nim opromienia pięknem i urozmaica życie zwykłym ludziom, w wydaniu sportowym jest efektem żmudnego wieloletniego treningu pod okiem fachowych trenerów. Drobny szczegół. Im większy wysiłek, tym szerszy uśmiech na twarzach zawodniczek i zawodników. Ten uśmiech nie schodził z ust ubiegłorocznego wicemistrza świata z zawodów w Paryżu Kamila Kucharczyka, który startował z kontuzją stopy. Niemniej dotkliwą niż ta, która wywoływała grymas bólu na twarzy Justyny Kowalczyk podczas olimpijskich startów w Soczi. Utytułowanej narciarce dodawał blasku, podnosił wartość sukcesu, dla tancerza skrzywienie ust byłoby sromotną klęską, zniweczeniem estetyki popisu tanecznego. Ta grupa zawodników wyróżnia się spośród innych dyscyplin. Sami prości jak świece, bystroocy, szybcy w ruchach, gibcy, zwinni młodzi sportsmeni i dziewczęta lekkie, zwiewne, urodziwe – sam kwiat kobiecości, którą podkreślają fantazyjne damskie suknie, tym bardziej efektowne na tle prostych w kroju męskich kostiumów. Ci wspaniali tancerze potrafią oczarować, wprawić w zachwyt, zdumiewać pięknem i precyzją wykonywanych układów choreograficznych.

Potencjał sportowy i turystyczny

Międzynarodowy sędzia, prezes Polskiego Związku Tańca Sportowego Ryszard Nowogórski, podkreśla wysoki, wyrównany poziom zawodów, który potwierdziły występy mistrzów i wicemistrzów świata. Para Marek Kosaty i Paulina Glazik wytańczyła złoty medal w ubiegłym roku w Paryżu w kategorii Amator Standard. Na niższym stopniu podium stanęła para wicemistrzowska Sergiu Rusu i Dorota Makar. Przed paryską publicznością kunsztem tanecznym błysnęła też młodzież - Kamil Kucharczyk i Anna Korzycka zakończyli turniej z tytułem wicemistrzów świata w kategorii Junior Standard.

W dyscyplinie tańca towarzyskiego tkwi potencjał. Sportowy – czego dowodzą sukcesy zawodników, ale też turystyczny. Turnieje taneczne mieszczą się kategorii turystyki kulturowej i citi-break. Zainteresowanie nimi mogłoby wzrosnąć, jeśli organizatorom udałoby się połączyć harmonogram imprez tanecznych z ofertą turystyczną. Skorzystałyby na tym również branże związane z usługami hotelowymi i touroperatorskimi. Profesjonalnie przygotowane wydarzeń mogłyby stać się przekonywującym argumentem promującym miasta i regiony goszczące zawodników, towarzyszące im ekipy specjalistów, fanów tańca i turystów lubiących uczestniczyć w barwnych wydarzeniach w trakcie urlopowego wypoczynku. Pokazy połączone z podstawami nauki figur tanecznych mogą stać się elementem programu firmowych imprez integracyjnych. Przedsmak takich atrakcji dał krótki kurs tańca, którego wszystkim chętnym udzieliła Anna Głogowska w przerwie warszawskich Mistrzostw Polski, podczas gdy sędziowie dopracowywali ostateczny werdykt decydujący o rozdziale medali i miejscach na podium.

Mistrzostwa świata w Polsce już w przyszłym roku

W programie przewidziano udział publiczności …WięcejMiejmy nadzieję, że stołeczny turniej przygotowany przez spółkę Polski Taniec SA będzie pierwszym organizacyjnym krokiem do większej popularyzacji tej dyscypliny sportowej, która w naszym kraju zasługuje na liczniejszą publiczność aniżeli do tej pory. Nawiasem mówiąc, wydaje się, że działaczom i trenerom, na krajowej popularności tej dyscypliny zależało dotąd w niewielkim stopniu. Posiadamy mistrzowskie pary, które laury (i związane z sukcesami dochody) zdobywają daleko poza naszymi granicami. Rodzimy rynek taneczny przypomina swego rodzaju towarzyskie i biznesowe cercle, do którego zaproszenie otrzymuje wyłącznie wąskie grono. Organizacja warszawskiej imprezy, sposób jej prowadzenia i program wciągający publiczność w nurt wydarzeń świadczą o tym, że Polski Taniec SA zdecydował się na zaproponowanie odmiennej od dotychczasowej formuły. Przyznajmy, udanej. Z jednej strony organizatorzy kładą nacisk na walory widowiskowe wydarzenia dopasowując produkt do wymagań i gustów publiczności ukształtowanych w znacznym stopniu przez twórców telewizyjnego showbiznesu, z drugiej zaś – zachowują jego wyraźny charakter sportowy. Powierzenie przez międzynarodowe władze sportowe spółce Polski Taniec SA organizacji w naszym kraju przyszłorocznych mistrzostw świata zawodowców w tańcach latynoamerykańskich ma szansę otworzyć nowy etap w rozwoju tej dyscypliny w Polsce, zmienić jej postrzeganie, przysporzyć kibiców, także tych z zagranicy. Przygotowanie mistrzostw, ich przebieg, oprawa, wydarzenia towarzyszące, sposób promocji i zakres współpracy z branżą turystyczną powinny niebawem pokazać czy nasze przewidywania były słuszne. Na razie zachęcamy do przejrzenia listy zwycięskich par Mistrzostw Polski w Tańcu Towarzyskim Warszawa 2014. Między innymi wśród nich upatrujemy przyszłych mistrzów świata.

Kolejność par w kategorii Amatorzy Standard. Mistrzowie Polski: Marek Kosaty i Paulina Glazik. Wicemistrzowie: Łukasz Tomczak i Aleksandra Jurczak. Kolejne miejsca: 3.Sergiu Rusu i Dorota Makar 4.Ariel Zając i Monika Zięba 5.Artur Bodzioch i Małgorzata Zaremba 6.Jacek Stefański i Joanna Korab-Stefańska 7.PiotrMatuszewski i Aleksandra Wróblewska

Kolejność w kategorii Amatorzy Latin. Mistrzowie Polski: Andrzej Suchocki i Natalia Piecewicz. Wicemistrzowie Marcin Zaprawa i Aleksandra Jurga. Kolejne miejsca. 3.Przemysław Modrzyński i Valeriya Zhuravlyova 4.Maciej Walczak i Anna Piaseczna 5.Igor Płukarski i Paulina Filipczuk 6.Aleksander Hołod i Natalia Krzystoszek 7.Roman Malkov i Ewa Malik

Kolejność par zawodowych w kategorii Latin. Mistrzowie Polski: Marek Fiksa i Kinga Jurecka Fiksa. Wicemistrzowie: Radek Hojsan i Małgorzata Jabłońska. Kolejne pary. 3.Tomasz Kurczyński i Anna Telka 4.Wojciech Rozwałka i Dominika Dul 5.Łukasz Wiśniewski i Agnieszka Filipczak

Pary zawodowe w kategorii Standard. Mistrzowie Polski: Włodzimierz Paweł i Justyna Kołtuniuk. Wicemistrzowie: Wojciech Rozwałka i Dominika Dul

Para Wojciech Rozwałka i Dominika Dul jako jedyna startowała w obu stylach uzyskując Mistrzów Polski w 10 tańcach i nominację do reprezentowania Kraju na Mistrzostwach Świata w obu kategoriach.

Kolejność par młodzieżowych w kategorii Standard. Mistrzowie Polski: Marcin Kleist i Julia Bień. Wicemistrzowie: Antoni Murawski i Oktawia Talabska. Kolejne pary. 3.Kamil Kucharczyk i Anna Korzycka 4.Adrian Stępień i Marta Chrupek 5.Adam Nowacki i Paulina Zochowska.

Wjęcej wyników i informacji o Mistrzostwach >>

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!