Kartause Gaming w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Słynne festiwale chopinowskie Kartause Gaming w Austrii, promują dorobek twórczy genialnego kompozytora, i jego ojczyznę. W tym roku wydarzenie organizowane będzie po raz trzydziesty czwarty. Na zaproszenie ambasador Jolanty Róży Kozłowskiej, w ambasadzie RP w Wiedniu, odbyło się pod przewodnictwem prof. Theodora Kanitzera, posiedzenie Zarządu Wiedeńskiego Towarzystwa Chopinowskiego, na którym omówiono między innymi program XXXIV Festiwalu Chopinowskiego. Oficjalnym partnerem festiwalu jest Instytut Polski w Wiedniu.

Jak mówi, uczestniczący w spotkaniu, Włodzimierz Szeląg, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu, członek Zarządu Wiedeńskiego Towarzystwa Chopinowskiego – corocznym Festiwalom Chopinowskim w Gaming towarzyszy promocja wybranych polskich regionów. W ubiegłym roku prezentowany był publiczności festiwalowej między innymi dorobek kulturalny Śląska i Zabrza. W planach tegorocznych jest zaproszenie województwa podlaskiego, którego łączy z regionem Dolnej Austrii umowa partnerska. Staraniem Polskiej Organizacji Turystycznej przygotowany został komplet materiałów promocyjnych, które zostaną przedstawione Pani Johannie Mikl-Leitner, szefowej rządu Górnej Austrii. W rozmowach uczestniczył będzie dyrektor Szeląg.

Cenna część światowego dorobku kulturalnego

Treścią przekazu promocyjnego podczas tegorocznego Festiwalu Chopinowskiego w Gaming, będzie także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Za życia Fryderyka Chopina jego polska ojczyzna istniała jako państwo okupowane przez zaborcze mocarstwa. Muzyka, jaką tworzył wielki artysta, stanowi cenną część światowego dorobku kulturalnego łączącego ludzi z wielu kontynentów, symbolizująca dążenie do wolności i poszanowania ludzkiej godności. W zestawie materiałów, które otrzymali członkowie Zarządu Wiedeńskiego Towarzystwa Chopinowskiego było najnowsze wydanie Magazynu Polska-Austria, poświęcone historycznej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Na łamach wydawnictwa zamieszczona została przez Polską Organizację Turystyczną publikacja nawiązująca do przeprowadzonej na przełomie roku akcji promującej Warszawę. W tym mieście, szczególnie bliskim sercu Chopina, najsłynniejszy warszawiak dorastał, uczył się muzyki, dawał pierwsze koncerty, przeżył też pierwszą miłość.

Ceniony przez melomanów

Wiedeńskie Towarzystwo Chopinowskie, członek Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich IFCS i Międzynarodowej Rady Muzycznej IMC UNESCO, jest jednym z najbardziej aktywnych instytucji muzycznych w Austrii. Jego prezes, Theodor Kanitzer, w uznaniu zasług za działalność wzmacniającą pozycję Polski oraz za promocję polskiej kultury na arenie międzynarodowej – został odznaczony w ubiegłym roku Honorową Odznaką Ministra Spraw Zagranicznych „Bene Merito”. Spośród organizowanych co roku przez Wiedeńskie Towarzystwo Chopinowskie koncertów z udziałem wybitnych solistów i zespołów kameralnych, najważniejszym jest Festiwal Chopinowski w Dolnej Austrii, który zyskał niezwykłą popularność melomanów przyjeżdżających z najdalszych krajów do Gaming, położonej w jednym z najpiękniejszych rejonów Dolnych Austriackich Alp. Klasztor kartuzów został odrestaurowany przez znanego w Austrii architekta Waltera Hildebranda, członka zarządu Wiedeńskiego Towarzystwa Chopinowskiego, dzięki środkom finansowym przeznaczanym z budżetu krajowego, między innymi z uwagi na festiwal, który jest tu organizowany od pierwszej edycji. Jak wspomina dyrektor Szeląg pierwsze koncerty odbywały się przy przeciekającym dachu kościoła. Opisywany przez bywalców wydarzeń muzycznych, magiczny klimat kartuzji, w której historycznych murach odbywają się koncerty orkiestrowe i wieczory kameralne, tym bardziej działa na emocje słuchaczy, gdy rozbrzmiewa w nich muzyka Chopina.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!