Ogólnopolska kapania prewencyjna

Będzie mniej wypadków z udziałem rowerzystów

Minister Adam Rapacki (w stroju cyklisty), jak sam przyznał w czasie konferencji w PKOL, nie stroni od roweru i niejednokrotnie był świadkiem niebezpiecznych zachowań na drodze, zarówno rowerzystów, jak i zmotoryzowanych

Ministerstwo Sportu i Turystyki jest instytucją partnerską ogólnopolskiej kampanii policyjnej „Rowerem bezpiecznie do celu”. W ostatnią sobotę maja, w Centrum Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, MSWiA i Biuro Ruchu Drogowego KGP zorganizowały konferencję, której tematem było bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Obecni byli między innymi wiceminister MSWiA Adam Rapacki, wiceminister Infrastruktury Radosław Stępień i wiceminister Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska.

- Po raz czwarty rozpoczynamy akcję „Rowerem bezpiecznie do celu”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg. Rozpoczynamy kampanię właśnie teraz, w okresie letnim, kiedy dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem rowerzystów. W ubiegłym roku blisko cztery tysiące  rowerzystów uczestniczyło w wypadkach drogowych, zginęło w nich prawie trzystu – mówił generał Adam Rapacki.

Praktyczny środek  indywidualnego transportu miejskiego

Kampania ma na celu uświadomienie poruszającym się na rowerach o konieczności stosowania się do przepisów ruchu drogowego, ponieważ to właśnie nonszalancja cyklistów doprowadza najczęściej  do kolizji drogowych, w których oni sami poszkodowani są najbardziej. W okresie kampanii funkcjonariusze policji drogowej będą także pilniej zwracali uwagę na naganne zachowanie kierowców aut w stosunku do poruszających się po drogach cyklistów. Zmotoryzowani często lekceważą prawa jeżdżących rowerami. Zdarza się też, że z rozmysłem doprowadzają do sytuacji niebezpiecznych irytując się na utrudnienia na jezdni, jakie ich zdaniem powoduje wolno poruszający się wąską drogą rower. Szeroko prowadzona kampania powinna pomagać te zwyczaje poprawić. Zasadniczy wpływ na zmianę relacji pomiędzy przedstawicielami obu grup użytkowników mają  jednak  wprowadzone  nowe przepisy w obowiązującym prawie o ruchu drogowym. Najważniejsze z nich omówił podczas konferencji w MKOL wiceminister Radosław Stępień, wytrawny cyklista, który, jak szeroko informowały media, sprawnie pokonał na rowerze ponad 200-kilometrową trasę ze Strykowa do Pyrzowic. Co prawda realizował w ten sposób honorowe zobowiązanie wynikające z niespełnionej obietnicy zakończenia  budowy odcinka autostrady A1, ale zapewniał przy okazji, że była to jednocześnie forma promocji zdrowego stylu życia i jazdy rowerem. W trakcie wystąpienia minister Stępień rozszerzył funkcję tego dwukołowego pojazdu podkreślając, iż w zatłoczonych miejskich aglomeracjach staje się on praktycznym środkiem transportu indywidualnego, z którego coraz częściej korzysta wielu studentów i ludzi dojeżdżających do pracy. Nowe regulacje prawne są więc nie tylko gestem w stosunku do osób wsiadających na siodełka dla relaksu, lecz są wyrazem racjonalizowania ruchu miejskiego i dbania o bezpieczeństwo jego użytkowników. Innym godnym uznania, sprzyjającym edukacji przedsięwzięciem są konkursy dla samorządów na organizację miasteczek ruchu drogowego. W tym czasie powstało 125 terenów, które pozwalają uczyć się dzieciom i młodzieży zasad ruchu drogowego. Na kontynuację tego projektu  MSWiA  przeznaczy  ponad 10 mln zł środków unijnych z programu Infrastruktura i Środowisko.

Dekada działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego Minister Katarzyna Sobierajska w gronie uczestników peletonu na kilka chwil przed startem spod siedziby PKOl

Działania prowadzone przez resort spraw wewnętrznych i administracji wspólnie z policją i współpracującymi instytucjami realizowane są w ramach Dekady Działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego zainaugurowanej 11 maja tego roku w Sejmie RP. Inicjatywa ogłoszenia lat 2011-2012 Dekadą Działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego podjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ma ona na celu zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach w skali globalnej poprzez intensyfikację działań prowadzonych na szczeblu krajowym, regionalnym  i globalnym.

Widowiskowym i ze wszech miar promocyjnym punktem kończącym warszawską konferencję był przejazd grupy rowerzystów spod siedziby PKOL do Parku Agrykola, gdzie przygotowano piknik rodzinny „Warszawa Dzieciom” z mobilnym miasteczkiem ruchu drogowego. W peletonie poprzedzanym policyjnym radiowozem, jechali zaproszeni na konferencję goście i przedstawiciele organizacji promujących bezpieczną jazdę na rowerze. Dołączyli do nich także mieszkańcy miasta.

Ogólnopolska kampania profilaktyczna „Rowerem bezpiecznie do celu” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji prowadzona jest w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pod nazwą „Razem bezpieczniej”.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!