Złoty Certyfikat POT

Szlak Papieski w fotografii

Kanał Augustowski

Rynek księgarski wzbogacił się o godną polecenia pozycję Wydawnictwa „Arkadia” z Suwałk zatytułowaną „Kanał Augustowski”. Wysmakowany edytorsko 145 stronicowy wolumin zawiera zbiór 123 artystycznych fotografii oraz dyskretne partie testowe w języku polskim i angielskim. We wstępie wydawca opatrzył album informacją o przyznaniu miastu Augustów w 2009 roku Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej w siódmej edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny za „Kanał Augustowski - Szlak Papieski”.

Nazwa zgłoszonego na konkurs Kanału Augustowskiego - bezcennego, unikatowego w skali europejskiej dzieła budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku, nawiązywała do wizyty Jana Pawła II na ziemi augustowskiej w czerwcu 1999 roku, który swój pobyt w regionie rozpoczął od odprawienia mszy i wygłoszenia homilii w Wigrach.

W poklasztornym kompleksie spędził 2 dni. Wizyta miała charakter prywatny - papież pływał statkiem Tryton po jeziorze Wigry wspominając lata młodości, co upamiętniono wybudowaniem pomostu z tablicą pamiątkową. Następnym etapem podróży Ojca Świętego był Augustów. Po drodze Jan Paweł II odwiedził rodzinę rolników w Kleszczewie, aby następnie statkiem żeglugi augustowskiej Serwy udał się do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. W miejscu oczekiwania na statek na plaży Oficerskiego Yacht Clubu Pacific stoi dziś oryginalny pomnik – swoista atrakcja nad jeziorem Białym – Papieski Fotel.

W Studzienicznej dostojny gość modlił się przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Także to miejsce spotkania upamiętniono pomnikiem Ojca Świętego. Następnym etapem pielgrzymki Papieża była podróż po Kanale Augustowskim do miejscowości Gorczyca, skąd samochodem przez lasy augustowskie udał się z powrotem do Wigier. Upamiętniająca tę wizytę trasa Szlaku Papieskiego wiedzie przez najpiękniejsze zakątki Puszczy Augustowskiej, po licznych jeziorach, rzece Czarnej Hańczy i Kanale Augustowskim, a można ją przebyć zarówno środkami transportu wodnego jak i lądowego.

Drugim miejscem uznania i splendoru dla Augustowa była Szwajcaria. To tam, podczas niezwykle prestiżowych Międzynarodowych Targów Turystycznych w Lugano, w plebiscycie przeprowadzonym na najlepsze wykorzystanie walorów turystycznych, historycznych czy kulturowych miast, Augustów zajął pierwsze miejsce w kategorii: Wodne Miasto. Uzyskując Certyfikat  „Wenecji Północy” zdystansował tysiące aspirujących do tego tytułu miast z całego świata. Organizatorzy plebiscytu uznali, że miasto nad Nettą doskonale potrafiło wypromować jeziora i rzeki położone w jego okolicach, sporty wodne oraz wszelkie walory turystyczne.

W albumie odnajdziemy niesłychane piękno tego regionu, wspaniałych lasów potężnego kompleksu Puszczy Augustowskiej, z całym jej bogactwem przyrodniczym i zmienności w poszczególnych porach roku. Wśród licznych perełek przyrodniczych „mrugają” do nas ze zdjęć czyste śródleśne jeziora i malowniczo meandrujące rzeki, m.in. Czarna Hańcza. Niezapomniany nastrój potęgują fotografie Kanału Augustowskiego - jednego z najcenniejszych zabytków polskiej kultury technicznej. Chwalmy się wszystkim, że mamy w Polsce takie cuda.

„Kanał Augustowski z lotu ptaka, turystyka, przyroda”; redakcja Stanisław Kurak; 145 stron; 123 fotografie barwne. Wydawnictwo „Arkadia”, Suwałki 2010

 

 

 

 

 

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!