Wspólna promocja Karkonoszy i Łużyc Górnych

Współpraca pomiędzy samorządami powiatów, gmin i miast polskich Karkonoszy i Gór Izerskich z odpowiednikami na terenie Górnych Łużyc (Niemcy) owocuje m. in. udziałem w targach, konferencjach oraz cenionymi publikacjami.
Bogato ilustrowany przewodnik-atlas „Karkonosze i Łużyce Górne – aktywnie przez cztery pory roku", przygotowany w wersjach: polskiej, niemieckiej, czeskiej i angielskiej, zachęca do korzystania z licznych atrakcji turystycznych. Nawiązano w nim do turystycznej historii tych gór, zwanych po niemiecku Riesengebirge, czyli Górami Olbrzymimi.
Bogactwo opisanych tras jest imponujące. Jedna z nich prowadzi z rejonu Białego Jaru w Karpaczu na Śnieżkę, przez schroniska Strzecha Akademicka, Samotnia do Karpacza Górnego, zwanego okresowo Bierutowicami. Kolejna trasa wiedzie z Wilczej Poręby, przez kocioł Łomniczki do Białego Jaru. Z Przesieki możemy wyruszyć np. ku schronisku „Odrodzenie" do świątyni Wang; ze Szklarskiej Poręby do wodospadu Kamieńczyk czy do zamku Chojnik.
Nie mniej ciekawe są opisane i starannie przedstawione na mapach atrakcje po stronie niemieckiej. Czekają tu dawne stożki wulkaniczne, górskie wieże i platformy widokowe, wyjątkowa kolejka parowa, cenne zabytki, urokliwa Kraina Wrzosów i Stawów znajdująca się na liście UNESCO.
Mocną stroną zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej, jest informacja turystyczna. Profesjonalne placówki „it" są m.in. w: Jeleniej Górze, Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Kowarach, Miechowicach, Starej Kamienicy, Janowicach Wielkich, Jeżowie Sudeckim, Mysłakowicach, Podgórzynie. Na Luzach Górnych jest 17 takich punktów. Ważne, że następuje pomiędzy nimi wymiana materiałów promocyjnych, co sprzyja dalszemu ożywianiu turystyki transgranicznej.
(jpp)