Laureaci konkursu na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej
W „buzodromie” na limanowskim rynku
- „Buzodrom" – tak potocznie nazywane jest Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej, od nazwiska architekta, który zaprojektował ten element dekoracyjny – żartuje Justyna Tokarczyk, kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej, która sprawuje nadzór nad placówką „it" w Limanowej. Niecodzienny budynek usytuowany jest w samym centrum stolicy powiatu, na limanowskim rynku.
Na tarasie centrum umieszczono ciekawy element architektoniczny - szklane kopuły, które rozmieszczeniem i wielkością przypominają szczyty Beskidu Wyspowego. Można stąd oglądać panoramę rynku. Informacja turystyczna rozpoczęła swą działalność w 2008 r. a od 2011 r. działa w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej w 2013 r. otrzymało II miejsce w kategorii trzech gwiazdek w konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej.
- Pracownicy udzielają informacji zarówno turystom krajowym i zagranicznym, jak i mieszkańcom Limanowej i okolic – mówi Joanna Zawada, która wraz z Dawidem Jasicą na co dzień przekazuje klientom aktualne informacje na temat walorów krajoznawczo- turystycznych, kulturowych oraz rekreacyjnych limanowszczyzny. Turyści mogą uzyskać potrzebne informacje na cztery sposoby - bezpośrednio w centrum, za pośrednictwem poczty elektronicznej, rozmowy telefonicznej i poczty tradycyjnej. Odwiedzający mają dostęp do bezpłatnych materiałów promocyjnych, ulotek, folderów, planów miasta, w różnych wersjach językowych. Dotyczą one nie tylko powiatu limanowskiego, ale całego regionu Małopolski. Bezpłatne jest również korzystanie z Internetu, zwiedzanie mini galerii, w której znajdują się obrazy, rzeźby oraz inne dzieła lokalnych artystów.
Turystyka wczasowo-rehabilitacyjna, lotniarstwo, trekking
- Turystów odwiedzających PCIT interesuje praktycznie wszystko - dodaje Justyna Zawada. - Najczęściej pytają o atrakcje turystyczne regionu, zabytki, cmentarze z I wojny światowej, obiekty na „Szlaku Architektury Drewnianej", bazę noclegową, gastronomiczną, komunikację, pamiątki, imprezy kulturalne, szlaki piesze, konne czy rowerowe. Natomiast w okresie zimowym najwięcej pytań dotyczy tras narciarstwa biegowego wokół Mogielicy- najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego, stacji narciarskich, wyciągów. Część turystów przychodzących do PCIT jest przygotowana, mają swoje przewodniki czy wydruki z Internetu, a w centrum chcą jedynie uzupełnić swoją wiedzę. Są jednak też turyści, którzy przyjeżdżają kompletnie nieprzygotowani do zwiedzania W takich sytuacjach wysyłamy ich przede wszystkim do miejsc znanych, takich, które będąc na terenie powiatu limanowskiego trzeba koniecznie zobaczyć.
Walory przyrodnicze i kulturowe regionu stanowią główną siłę przyciągającą turystów. W powiecie istnieje potencjał do rozwoju turystyki wczasowo-rehabilitacyjnej, lotniarstwa, trekkingu. Wśród miejsc, które pracownicy PCIT-u szczególnie rekomendują turystom są między innymi Pijalnia wód mineralnych w Szczawie, Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu oraz opactwo ojców Cystersów w Szczyrzycu. Godne polecenia są również najcenniejsze zabytki historii tej ziemi: drewniane kościoły w Łososinie Górnej, Łukowicy, Kamionce, Słopnicach i Dobrej. W wielu miejscowościach zachowały się wyjątkowe przykłady małopolskiej architektury dworskiej, zespoły parkowo-pałacowe w Laskowej (dwór, kaplica, spichlerz), w Kamienicy (pałac i park), w Niedźwiedziu (willa Władysława Orkana – „Orkanówka") XVII – wieczny dwór w Świdniku (gmina Łukowica).
Geotermalne źródła
Ważną atrakcją, która wkrótce przyczyni się do rozwoju turystyki na terenie powiatu limanowskiego, będzie powstający kompleks basenów geotermalnych w Porębie Wielkiej, sąsiadujący z Gorczańskim Parkiem Narodowym. Jest to strategiczna inwestycja, ważna dla rozwoju gospodarczego regionu. Powiat limanowski przyciąga gości nie tylko górskim klimatem, możliwością uprawiania aktywnego wypoczynku czy też zwiedzania zabytków, lecz również organizowanymi tu licznymi imprezami kulturalnymi i innymi ciekawymi wydarzeniami. Warto wybrać się na jeden z wielu przeglądów i konkursów zespołów regionalnych, by poznać dawną kulturę ludową Zagórzan, nie można też opuścić imprez promujących miejscowe specjały kulinarne i wyroby rzemiosł wiejskich. Bardzo wartościową akcją jest prowadzony od kilku lat program „Odkryj Beskid Wyspowy", dzięki któremu turyści wspólnie poznają ścieżki i szlaki turystyczne Beskidu Wyspowego. Odbywa się wtedy wiele imprez, zlotów i złazów turystycznych. Najczęściej polecanymi przez informatorów turystycznych wśród nich są: Piknik Zimowy połączony z biegiem narciarskim wokół Mogielicy, Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy „Kierat", Otwarcie Letniego Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej na górze Paproć, Jarmark Dobrzański, Dni Gorczańskie w Kamienicy, Odpust Partyzancki w Szczawie, Jarmark Cysterski i Święto Owocobrania oraz Targi Tradycyjnej Regionalnej Żywności w Szczyrzycu, Powiatowe Święto Owocobrania w Łukowicy i Wyścig Górski Limanowa na Przełęczy pod Ostrą.
„IT" to nie tylko sucha informacja
Dawid Jasica zwraca uwagę na działalność edukacyjna placówki - pracownicy PCIT organizują zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów z terenu powiatu limanowskiego na temat działalności placówki i roli informacji turystycznej. Przygotowują występy zespołów regionalnych i degustacje miejscowej kuchni; pokazy rękodzieła ludowego; wystawy studentów Politechniki Krakowskiej; spotkania z autorami książek dotyczących regionu. W placówce „it" dyżury pełni też przewodnik Oddziału Limanowskiego PTTK mający uprawnienia przewodnika beskidzkiego oraz terenowego na woj. małopolskie i pilota wycieczek. Współpraca z PTTK pozwala na wspólne organizowanie imprez oraz wypraw w góry, a także wspieranie się poprzez wzajemne przekazywanie materiałów informacyjnych. PCIT prowadzi też statystyki badań konsumenckich za pomocą ankiet badań satysfakcji klienta.
Limanowska placówka „it" w buzodromie otwarta jest dla turystów w ferie zimowe oraz w okresie wakacyjnym od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, natomiast w soboty i niedziele w godz. 11.00-17.00. Poza sezonem (marzec - maj i październik - grudzień) otwarta jest w dni powszednie w godz. 9.00-17.00.
Elżbieta Tomczyk-Miczka