Legenda Bielbawu u stóp gór Sowich
W Bielawie turyści korzystają z infokiosku przez cały rok

Bielawa. Jest takie miejsce na mapie Polski, na historycznym Dolnym Śląsku. Starszym osobom może kojarzyć się z zakładami Bielbaw, markowym producentem pościeli. - Dziś Bielbaw to tylko wspomnienia, ale realne, bo w sali dawnego biurowca powstała Bielawska Placówka Muzealna (BPM) - wyjaśnia pracownica Centrum Informacji Turystycznej, Julita Pokorska. - I chociaż Bielawa to brama do Gór Sowich i wielu traktuje ją jako miejsce wypadowe na górskie wędrówki, to właśnie to, co budujemy wokół Bielbawu, wyróżnia nas spośród innych podobnych miejsc, jakich na przedpolu Gór Sowich jest wiele.
Do najważniejszych atrakcji dla turystów w Bielawie należą neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół katolicki pw. Bożego Ciała, Pałac Sandreckich, barokowe domy oraz krzyże pokutne. W samym sercu miasta mieści się fontanna z Sową - symbol Bielawy. Na 5-metrowej, kamiennej kolumnie podtrzymującej pomnik wyrzeźbiono dziewięć figurek krasnoludków trzymających sowę. Sowa z lewej strony trzyma herb Bielawy, a krasnoludki, jak mówi legenda, strzegły olbrzymiego skarbu ukrytego we wnętrzu góry w czasach, kiedy Bielawa była cichą i spokojną osadą „wolnych tkaczy". Gdy wybudowano fabryki, a na zachodnim zboczu góry zaczęto drążyć skały do budowy domów i dróg, krasnoludki postanowiły przenieść się z Bielawy na jeden ze szczytów masywu Ślęży.
- Centrum Informacji Turystycznej znajduje się 50 m od wieży widokowej kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, którą obsługujemy - mówi Julita Pokorska. - Obok znajduje się infokiosk - narzędzie bardzo pomocne w obsłudze turystów. Umiejscowienie infokiosku jest bardzo atrakcyjne dla turystów, bo od wejścia na wieży kościoła zaczyna się z reguły zwiedzanie miasta.
Wieża udostępniona dla ruchu turystycznego w 2008 roku, po zakończeniu trwającej 5 lat modernizacji i adaptacji, czynna jest w sezonie od początku kwietnia do końca października, ale z infokiosku korzystają turyści przez cały rok. Zawarte tu są wszystkie informacje dotyczące atrakcji turystycznych, szlaków turystycznych, propozycje noclegów w Bielawie i okolicy, a w sezonie zimowym oferty stoków narciarskich. - Ze swoich obserwacji mogę powiedzieć, że z infokiosku korzystają najczęściej młodzi ludzie - mówi Julita Pokorska. - Jak zauważyłam, dla ludzi starszych jest to raczej nowość i często się pytają, co to jest i na jakiej zasadzie działa. Wtedy chętnie udzielamy wyjaśnień i z satysfakcją widzimy, że niektórzy wracają i poświęcają wiele uwagi informacjom zawartym w infokiosku. Widać też, że zdobycie nowych umiejętności sprawia im sporo radości.
W Bielawie można znaleźć dogodne warunki do odpoczynku oraz uprawiania turystyki. Miejscowość położona jest na Przedgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich. Prowadzą stąd szlaki turystyczne piesze i rowerowe w Góry Sowie, w kierunku przełęczy Jugowskiej i dalej na Wielką Sowę. Latem turyści mogą wędrować szlakami turystycznymi, zimą zaś mogą korzystać z terenów narciarskich oraz cieszyć się urokami śnieżnych krajobrazów. Na południe od centrum miasta położona jest Góra Parkowa (455 m n.p.m.), a na niej znajduje się wieża widokowa i wyciąg narciarski. Na północnym zboczu Góry Parkowej znajduje się wyciąg narciarski „Krasnal" o długości 200 metrów oraz stok saneczkowy. Na obszarze Góry znajduje się sieć ścieżek spacerowych i rowerowych, które przebiegają przez tereny porośnięte lasem mieszanym z przewagą świerku, lipy i dębu.
W granicach miasta znajduje się też Łysa Góra (364 m n.p.m.), funkcjonująca w starszej nomenklaturze topograficznej także jako Strażnik. Roztacza się z niej panorama miasta z widokiem na Góry Sowie. Miejsce to jest również wykorzystywane do uprawiania sportów lotniarskich. Z kolei na zachodnich obrzeżach miasta dużą atrakcją dla turystów jest zbiornik wodny wraz z Ośrodkiem Wypoczynkowym „Sudety". Jest to miejsce zachęcające do wypoczynku nad wodą, pływania oraz uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Ośrodek posiada korty tenisowe, basen odkryty z 66-metrową zjeżdżalnią, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki oraz amfiteatr. Na terenie ośrodka odbywają się atrakcyjne imprezy, m.in. Regałowisko, Sudeckie Lato, a także Dni Bielawy.
- Przepiękne widoki, woda i wspaniała przyroda sprawiają, że każdego roku wypoczywa w Bielawie i okolicach coraz większa liczba turystów. Umiejscowienie w naszym centrum informacji turystycznej infokiosku Polskiej Organizacji Turystycznej bardzo pomaga w obsłudze odwiedzających nasze miasto - dodaje Julita Pokorska. - Na początku były problemy z działaniem infokiosku, był nieprawidłowo skalibrowany i długo musiałam czekać na umieszczenie odpowiednich stron na wyświetlaczu. Gdy jest bardzo niska temperatura, dużo stopni poniżej zera, dotyk jest bardzo „wyczulony" . Na dzień dzisiejszy mogę jednak śmiało powiedzieć, że nie ma żadnego problemu z działaniem infokiosku i jest on sprzymierzeńcem Centrum Informacji turystycznej w Bielawie .
Elżbieta Tomczyk-Miczka
Informacji dostarczyło Centrum Informacji Turystycznej
Julita Pokorska
ul. Wolności 128 B
58-260 Bielawa
Tel.: 74/ 833 40 24