Ustawa o imprezach turystycznych bez poprawek

Podkomisji nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych zakończyła swoje prace i bez poprawek merytorycznych zaakceptowała proponowane rozwiązania.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, posłowie z podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych nie uwzględnili poprawek zgłaszanych przez przedstawicieli branży turystycznej, branży ubezpieczeniowej ani samorządów wojewódzkich. Wprowadzono zaś korekty językowe i formalne zgłoszone przez Biuro Legislacyjne Sejmu. Sprawozdanie podkomisja przyjęła jednogłośnie – głosowało za nim pięciu posłów.

Wątpliwości związane z proponowanymi przepisami wyjaśniał wiceminister turystyki Dariusz Rogowski. Tłumaczył np. że zgłoszona przez Polską Izbę Turystyki propozycja, by za wypłacanie odszkodowań uczynić odpowiedzialnym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w strukturze którego działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, musiałaby doprowadzić do podniesienia składek na TFG lub obciążenia budżetu UFG. Zapewnił też, że to właśnie proponowane przez rząd rozwiązanie sprzyja szybkiemu i równemu wypłacaniu pieniędzy.

W projekcie pozostał również budzący wątpliwości zapis, mówiący o możliwości odstąpienia przez klienta od umowy z biurem podróży, jeśli została ona zawarta poza jego siedzibą. Niewykluczone jednak, że ta kwestia będzie jeszcze przedmiotem dyskusji. Jak przyznał bowiem poseł Grzegorz Janik z PiS, „strona rządowa i strona parlamentarna pracują jeszcze nad tym wnioskiem".

Przyjęte przez podkomisję sprawozdanie zostanie teraz zaprezentowane na forum sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. Tam również będzie możliwe zgłaszanie poprawek. Proces legislacyjny musi zakończyć się do końca roku.

Źródło: „Rzeczpospolita”; fot. sejm.gov.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit