Trzeci w kategorii czterech gwiazdek

Cykl tekstów o laureatach 12 edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej prowadzonego wspólnie z Forum Informacji Turystycznej na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce, kończy materiał przygotowany przez Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, któremu kapituła konkursowa przyznała trzecie miejsce w najwyższej kategorii czterech gwiazdek.

Ponad 100 tysięcy turystów, co roku odwiedza Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, miejsce, gdzie czekają na nich interesujące wydawnictwa promocyjne dotyczące Lublina i Lubelszczyzny oraz sklep z ciekawymi pamiątkami z podróży. Personel chętnie służy informacją na temat atrakcji turystycznych, wydarzeń kulturalnych, komunikacji miejskiej i regionalnej, a także bazy noclegowej oraz gastronomicznej. Informacje przekazywane są w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Dodatkowo informacja jest dostępna także dla osób niesłyszących. Pracownicy Ośrodka ukończyli elementarny kurs języka migowego dla pracowników służb społecznych.

Personel posiada wykształcenie wyższe w kierunkach takich jak: Geografia, Turystyka i Rekreacja czy Filologia Angielska. Część pracowników posiada uprawnienia przewodnickie oraz pilockie zdobyte na szkoleniach w Oddziale Miejskim PTTK w Lublinie.

W Ośrodku funkcjonuje wypożyczalnia rowerów i przechowalnia bagażu. Do dyspozycji turystów jest komputer z dostępem do internetu, hot-spot oraz bezpłatne audioprzewodniki po Lublinie w pięciu wersjach językowych. Na wyposażeniu są także dwa infokioski. Odwiedzający mogą zakupić znaczki pocztowe, a w lokalu znajduje się skrzynka na listy. Dla najmłodszych turystów przygotowany został kącik dla dzieci. LOITiK jest siedzibą Biura Lubelskiego Roweru Miejskiego. Od maja 2017 roku w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej dostępna jest karta turysty, będąca dużym udogodnieniem dla turystów chcących zwiedzić Lublin niedrogo i kompleksowo.

LOITiK regularnie organizuje wycieczki „Szlakiem legend lubelskich”. Podczas spaceru po Starym Mieście dzieci poznają najciekawsze lubelskie opowieści i podania. Towarzyszy im miejski przewodnik oraz animator w stroju lubelskiego koziołka. Impreza ma charakter interaktywny, pobudzający wyobraźnię dzieci, zachęcający do aktywnego udziału w odkrywaniu tajemnic Lublina.

Kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej są „Wieczory z piosenką turystyczną”, czyli wspólne śpiewanie popularnych piosenek przy akompaniamencie gitarzystów znanych w lubelskich kręgach turystycznych. Spotkania są doskonałą okazją do zawierania nowych znajomości oraz wymiany wrażeń ze szlaków. Od 1 lipca do końca sierpnia br., Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej zaprasza na cykl weekendowych spacerów z przewodnikiem po Starym Mieście. Ideą wycieczek jest zapoznanie uczestników z historią i zabytkami Lublina w interesujący sposób, nawiązując do wyjątkowej rocznicy 700-lecia nadania miastu praw miejskich.

Ośrodek jest partnerem ważnych wydarzeń kulturalnych w Lublinie, m.in. „Sezon Lublin”, „Zima w mieście”, „Bakcynalia” czy „Noc Kultury”, pełniąc zarówno funkcję informacyjną, jak i organizatora odbywających się w ramach wydarzeń imprez. Podczas Nocy Kultury Ośrodek jest otwarty do północy. Informacja turystyczna w Lublinie jest gospodarzem konferencji prasowych (m.in. „Dziedzictwo żydowskie Lubelszczyzny”, „Lubelska Karta Turysty”), wystaw fotografii, prezentacji oraz prelekcji na temat walorów turystycznych miasta i regionu (m.in. „Lubelskie kościoły”, „Dawny Lublin przemysłowy”).

Pracownicy LOITiK aktywnie uczestniczą w targach turystycznych w kraju i zagranicą, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Berlinie, Londynie, Brukseli, Utrechcie, Moskwie i Mińsku. Do obowiązków Ośrodka należy promocja walorów turystycznych oraz wydarzeń odbywających się w mieście i regionie, za pomocą witryn internetowych www.lublintravel.pl i www.lubelskietravel.pl oraz portali społecznościowych – facebook i instagram. Strony są dostępne w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. LOITiK uczestniczy w projekcie Contact Center - infolinii turystycznej Polskiej Organizacji Turystycznej. Istotnym zadaniem jest ciągła aktualizacja bazy danych dotyczącej atrakcji turystycznych miasta i regionu oraz regularne gromadzenie danych statystycznych na temat ruchu turystycznego.

LOITiK wspiera Miasto Lublin oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w kluczowych działaniach promocyjnych poprzez poszerzone działania informacyjne i udział w spotkaniach (Lublin jako kandydat do Europejskiej Stolicy Kultury, obchody 700-lecia miasta, promocja Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo). Pracownicy Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej pełnią rolę przewodników dla gości wizyt studyjnych organizowanych przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną.

Ośrodek jest otwarty 7 dni w tygodniu. Od kwietnia do października w godzinach 9.00 – 19.00. Od listopada do marca do godz. od 9.00 do 17.00. Po godzinach otwarcia Ośrodka turyści mogą skorzystać z podświetlanej, zewnętrznej tablicy z mapą oraz podstawową informacją turystyczną dotyczącą Lublina.

LOITiK obsługuje punkt informacji turystycznej w Porcie Lotniczym Lublin. Punkt jest otwarty 7 dni w tygodniu, a godziny pracy są dostosowane do rozkładu lotów.

Trzecie miejsce w konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w kategorii czterech gwiazdek, nie jest pierwszym wyróżnieniem Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej. W 2014 roku, w tym samym konkursie, Ośrodek był sklasyfikowany na drugiej pozycji, a w 2007 roku zajął pierwsze miejsce w kategorii miast powyżej 75 tysięcy mieszkańców.

Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej funkcjonuje w strukturach Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dyrektorem jest Dorota Lachowska.

Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3, 20-113 Lublin, tel. +48 81 532 44 12, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , www.lublintravel.pl, facebook.com/infolublin, instagram.com/lublintravel

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit