Rower miejski coraz popularniejszy na Śląsku. Warszawski ma już 5 lat

veturilo um warszawa

Śląsk coraz chętniej korzystają z infrastruktury miejskich rowerów. W 2018 r. stacje Nextbike mają się pojawić w Sosnowcu. Najdojrzalszy system rowerowy w Polsce, warszawskie Veturilo, obchodzi właśnie piąte urodziny.

Katowice, Gliwice, Tychy i Pszczyna – w tych śląskich miastach mieszkańcy mogą korzystać z systemu miejskich rowerów. Ich popularność stale rośnie. W Katowicach dokonano już ponad 120 tys, wypożyczeni, z czego 75 tys. od początku tego sezonu. W systemie zarejestrowanych jest już ponad 18 tysięcy osób. Połowa z nich zdecydowała się na ten ruch w tym roku. W Gliwicach system pojawił się w tym roku i już ma ponad 6 tys. zarejestrowanych użytkowników, którzy skorzystali z usługi ponad 43 tysiące razy.

– Gliwicki Rower Miejski doskonale uzupełnia system komunikacji w mieście -mówi Tomasz Wojtkiewicz. Podobnie jest w Katowicach. – Katowice stają się coraz bardziej rowerowym miastem. Z rowerów korzystają nie tylko mieszkańcy Katowic, ale również turyści. Od sierpnia na rowerze miejskim City by bike można dojechać m.in. na Giszowiec i Nikiszowiec – podkreśla.

Od tego roku w systemie pilotażowym uczestniczą również Tychy i Pszczyna. W sumie w obu miastach zarejestrowało się już prawie 3 tys. użytkowników, którzy dokonali niemal 10 tys. wypożyczeń.

Od przyszłego roku system pojawi się także w Sosnowcu, a w kolejce czekają następni. Do uruchomienia systemu przygotowuje się Jaworzno.

Rowery miejskie zyskują popularność w całej Polsce. Pionierem we wprowadzaniu takiej usługi w kraju była Warszawa. Na początku sierpnia system Veturilo obchodził piąte urodziny.

- Dokładnie 5 lat temu, 2 sierpnia 2012 r., uruchomiliśmy system wypożyczalni rowerów miejskich, który idealnie wkomponował się w przestrzeń stolicy, tworząc z niej miasto przyjazne rowerzystom. Veturilo jest jedną z najważniejszych inicjatyw, które zmieniają Warszawę i ułatwiają życie mieszkańcom, co potwierdza rosnące z roku na rok grono miłośników jednośladów. W systemie jest już zarejestrowanych ponad pół miliona użytkowników - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Rzeczywiście, warszawiacy szybko przekonali się do systemu Veturilo. Dotychczasowy rekord dzierżył rok 2015 z prawie 2 mln wypożyczeni. W tym roku został już pobity, choć do końca sezonu jeszcze daleko. Od marca rowery wypożyczono w Warszawie już 3,2 miliona razy.

Źródło: mrot.pl, radiopiekary.pl; fot. UM Warszawa

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit