Prezes zamiast dyrektora. Porty Lotnicze zmienią strukturę zarządzania

Ustawa o Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze” została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe przepisy zmienią strukturę zarządzania spółką – utworzone zostanie m.in. stanowisko prezesa.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze” – informuje „Rzeczpospolita”. Wcześniej, 15 września 2017 roku nowe przepisy uchwalił Sejm, a tydzień później Senat. Zmiany zaczną obowiązywać po 14 dniach od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw.

Nowe przepisy zastąpią ustawę z 1987, która opierała się jeszcze na uwarunkowaniach prawnych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Nowa będzie struktura zarządzania przedsiębiorstwem. Dotychczasowe funkcje - naczelnego dyrektora, zebrania delegatów i rada pracownicza – zostaną zastąpione przez powstanie rady nadzorczej oraz stanowiska prezesa.

Nie zmieni się nadzór właścicielski. Sprawować go będzie minister odpowiedzialny za transport, czyli Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. W mocy pozostaną także wszystkie przepisy regulujące podstawy działalności PPL, a sama spółka pozostanie przedsiębiorstwem państwowym.

Jak informuje „Rzeczpospolita” przeciwna zmianom jest Rada Pracownicza, która po wejściu przepisów w życie ulegnie likwidacji. Protesty planują także zakładowe związki zawodowe.

Według gazety, nowe przepisy nie będą miały wpływu na pracowników PPL, Ich umowy będą obowiązywać na starych zasadach.

PPL jest największym przedsiębiorstwem infrastruktury transportowej w Polsce. Należy do niego m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie, największy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo–Wschodniej.

Źródło: „Rzeczpospolita”; fot. Kuba Bożanowski/Flickr.com

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit