Z lotu ptaka
Powiat bocheński nie tylko solą stoi

Najstarsza kopalnia soli w Polsce zaprasza na trasę turystyczną, która zagłębia się nawet o 200 metrów pod powierzchnię ziemi. Kopalnię Soli Bochnia można zwiedzać, uczestniczyć w odbywających się w niej imprezach, leczyć się, a nawet nocować w solnych komorach. Pod ziemią jest restauracja i plac zabaw dla dzieci.
Do odwiedzających przemawia historia. Wydobycie soli rozpoczęto w Bochni już w 1248 roku, a dziś podstawowa funkcja bocheńskich żup to funkcja turystyczna. Pod ziemią czekają dawne wyrobiska, kaplice, rzeźby pracowicie wykute w soli. Tutaj można uprawiać nie tylko podziemną turystykę pieszą, ale również podziemną turystykę wodną. Część trasy można pokonać bowiem łodziami.
Ciekawa jest sama forma zwiedzania: opowieści przewodników odnoszą się do kolejnych epok historycznych. Jak piszą gospodarze trasy w popularnym informatorze „Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni". Podziemną wycieczkę uatrakcyjniają filmy i prezentacje multimedialne na trasie. Ta swoista nowoczesność wspaniale splata się odległą przeszłością. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Bardzo ciekawe jest samo miasto Bochnia i cały powiat bocheński. Dlatego też cieszy fakt uczestnictwa władz samorządowych i branży tego terenu w inicjatywie Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. W budynku Urzędu Miasta znajduje się punkt informacji turystycznej. Punkt nie tylko udziela informacji i kolportuje materiały promocyjne, ale dba o aktualizację wiedzy o mieście w elektronicznych bazach danych.
Tych atrakcji jest w mieście i okolicy sporo. W samej Bochni uwagę zwracają: bazylika z XIV stulecia z pięknym szczytem i cudownym obrazem, Muzeum im. S. Fischera, Muzeum Motyli, park archeologiczny – zrekonstruowana osada oraczy z XII wieku. Okolice miasta to malownicze Pogórze Karpackie; zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu ze wspaniałą salą balową, muzeum pamiątek po Janie Matejce w dworze „Koryznówka" . Ciekawe jest dawne miasto Lipnica Murowana z zabytkowym drewnianym kościołem św. Leonarda, znane z kolorowych palm wielkanocnych. Ważnym centrum turystyki jest Żegocina. Tutaj powstał niedawno park geologiczny. W powiecie rozwija się baza hotelowa (m.in. w Nowym Wiśniczu i Bochni), a także agroturystyka, zwłaszcza w gminie Żegocina.
Jan Paweł Piotrowski