Lublin przyciąga turystów. Rekordowy rok

lublin Catherine Bulinski flickr

Zainteresowanie stolicą Lubelszczyzny jest zdaniem Ratusza trzykrotnie większe, niż przed rokiem. To m.in. efekt rozgrywanych w czerwcu młodzieżowych Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Czerwcowe Euro U-21 przyciągnęło do Lublina dziesiątki tysięcy kibiców i turystów z państw europejskich. Impreza okazała się także dużym sukcesem marketingowym i – dzięki medialnemu rozgłosowi - wypromowała miasto zagranicą. I to nie tylko w Europie.

Sygnał transmitowany przez 32 nadawców telewizyjnych trafił do ponad 150 krajów świata. – Gdybyśmy chcieli zorganizować taką promocję, musielibyśmy wydać 58 mln zł – mówi „Dziennikowi Wschodniemu” Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta.

Medialny szum i dobre opinie kibiców i turystów, którzy odwiedzili Lublin przy okazji młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 21 przełożyły się także na dalsze zainteresowanie miastem.

Zdaniem lubelskiego Ratusza stolica regionu cieszy się w tym roku rekordową popularnością wśród turystów. Urząd szacuje, że Lubin odwiedziło ich trzy razy więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wtedy, w całym 2016 r. turystów było co najmniej milion, z czego co najmniej jedną trzecią stanowili obcokrajowcy. Najwięcej z Wielkiej Brytanii.

Zwłaszcza ci ostatni wpływają szczególnie pozytywnie na gospodarkę regionu. Turysta z zagranicy zostawił w ubiegłym roku w Lublinie średnio 2148 zł. Przyjezdny z Polski wydawał średnio ok. 700 zł.

Euro U-21, to jednak nie jedyna przyczyna sukcesu. Dużym zainteresowaniem cieszą się także inne, organizowane w regionie, imprezy oraz inicjatywy. Wielką popularność zdobyły m.in. nagrania z jazzrockowej kantaty „Zakochani w Lublinie”.

– Prawie 800 tys. ludzi oglądało do tej pory w internecie nagrania z koncertu – podkreśla Karapuda.

Kilka tysięcy osób przyciągnęła też lipcowa Europejska Konwencja Żonglerska czy Carnaval Sztukmistrzów. A dotychczasowy wynik można jeszcze poprawić. Kiedy? Na przykład już w najbliższy weekend, kiedy to odbędzie się coroczny Jarmark Jagielloński. Rok temu impreza zgromadziła ok. 150 tys. gości.

Źródło: dziennikwschodni.pl; fot. Catherine Bulinski/Flickr.com

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit