Lotnisko Chopina pobiło historyczny rekord

lot okecie Kuba Bożanowski flickr

Port Lotniczy w Warszawie obsłużył w lipcu o 25 proc. więcej pasażerów niż rok temu. Z usług lotniska skorzystało ponad 1,7 mln podróżnych.

Lipcowe wyniki warszawskiego lotniska są rekordowe. Jeszcze nigdy w historii port nie obsłużył tylu pasażerów w jednym miesiącu.

"Pierwszy miesiąc wakacji przyniósł kolejny rekord w warszawskim porcie. W lipcu statystyki ruchu pasażerskiego i lotniczego były nie tylko lepsze od zeszłorocznych, lecz był to również najlepszy miesiąc w historii portu. Nigdy wcześniej w 83-letniej historii lotniska nie odprawiono w jednym miesiącu ponad 1,7 mln pasażerów" - podkreśla lotnisko w komunikacie.

Wynik osiągnięty w lipcu jest o 25 proc. wyższy, niż w tym samym miesiącu rok temu. Z czego wynikają takie wzrosty? Sprzyja korzystna koniunktura. Od początku roku lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie odprawiło już ponad 8,6 mln podróżnych. To wzrost o 24,7 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Zwiększeniu uległa przede wszystkim obsługa pasażerów krajowych. W 2017 było ich o aż 68 proc. więcej, niż w 2016, w sumie 1,2 mln. W ruchu międzynarodowym wzrost wyniósł 19,7 proc., a port obsłużył 7,4 mln takich podróżnych.

Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie należy do największych w kraju i obsługuje ok. 38 proc. całego krajowego ruchu pasażerskiego. W tym roku planuje obsłużyć ok. 14 mln pasażerów. W roku ubiegłym było ich 12,8 mln, czyli o 14,4 proc. więcej niż w roku 2015.

Część ekspertów twierdzi, że lotnisko staje się już zbyt małe i wyczerpuje swoją przepustowość. W związku z tym pojawił się pomysł budowy nowego, Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jego dokładną lokalizację być może poznamy – jak zapowiadał wicepremier Mateusz Morawiecki - już we wrześniu.

Źródło: rp.pl, tvn24.pl, Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina; fot. Kuba Bożanowski/Flickr.com

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit