Laureaci konkursu na Najlepsze Centrum „it”

Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu

To jeden z tych konkursów branżowych Polskiej Organizacji Turystycznej prowadzonych wspólnie z Forum Informacji Turystycznej, który przyciąga największe zainteresowanie, a nagrody należą do najbardziej liczących się i cenionych wyróżnień. Konkurs na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce.

Bliższa wiedza o laureatach pozwala wyrobić sobie pogląd, w których miastach i miejscowościach obsługa i wyposażenie jest na najwyższym profesjonalnym poziomie, a także czego można się spodziewać widząc na drzwiach gwiazdki kategoryzacyjne. Ich posiadanie potwierdza, że placówka działa zgodnie z zasadami i standardami Polskiego Systemu Informacji Turystycznej i wcześniej przeszła pomyślnie przez szczegółową procedurę komisji certyfikacyjnej. Tylko te centra i punkty „it” mogą przystąpić do konkursu. Zgodnie z regulaminem liczba gwiazdek określała też kategorie, w jakich rywalizują centra i punkty zgłoszone do konkursu.

Zachęcamy do lektury kolejnych tekstów, w których prezentują się laureaci ubiegłorocznej edycji. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpiło w lutym 2017 roku w Poznaniu podczas targów Tour Salon.

Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu, III miejsce w kategorii 2-gwiazdkowej.

Godziny otwarcia PIT w sezonie i poza sezonem są dostosowane do potrzeb i natężenia ruchu turystycznego. PIT jest otwarty przez siedem dni w tygodniu. W okresie od 1 kwietnia do 30 września we wszystkie dni tygodnia: 10.00-18.00. W okresie od 1 października do 31 marca: od poniedziałku do piątku: 9.00-16.00, w soboty, niedziele i święta: 10.00-18.00. Punkt Informacji Turystycznej i Zamek są zamknięte: 1 stycznia (Nowy Rok), w sobotę i niedzielę wielkanocną, 1 listopada oraz 24 i 25 grudnia. W 2013 r. w IX edycji konkursu na najlepsze IT PIT zdobył 3 miejsce w kategorii **. W 2017 r. w XII edycji konkursu „Na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej za 2016 rok” PIT zdobył ponownie 3 miejsce w kategorii **.

Ze względu na swoją lokalizację (Zamek Piastowski) PIT łącznie z zamkiem odwiedza rocznie blisko 140 tys. turystów z kraju i 5 tys. z zagranicy. Informatorzy zatrudnieni w PIT biegle posługują się językiem niemieckim i angielskim. Chętnie włączają się do czynnego udziału przy organizacji imprez kulturalnych organizowanych na Zamku Piastowskim (wystawy, wernisaże, festiwale, jarmarki, Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, zamkowa noc z duchami, koncerty, wieczory poezji, spektakle teatralne, dni nauki i techniki, plenery malarskie itp.). Informatorzy pełnią również funkcję przewodników po raciborskim zamku. Oprowadzają turystów indywidualnych i grupy zorganizowane (w językach: polskim, niemieckim i angielskim). Na specjalne życzenie istnieje możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem specjalistą (historyk, fizyk, tłumacz). Poprzez udział w targach turystycznych i imprezach około turystycznych PIT promuje swoją działalność na tego typu przedsięwzięciach, co przekłada się tym samym na liczbę odwiedzających. Zamkowy PIT startuje także regularnie w konkursach organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną na jej profilu społecznościowym facebook oraz na najlepsze IT. W Zamkowym PIT wystawiane są prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, a sami uczestnicy w ramach praktyk pomagają uzupełniać materiały promocyjne na stojakach reklamowych. PIT współpracuje z lokalnymi artystami - eksponuje prace lokalnych artystów w postaci oryginałów na ścianach pomieszczeń. Na przełomie sierpnia i września 2016 r. PIT włączył się do gry terenowej „Pociąg do Podróżowania”, która odbywała się na terenie województwa śląskiego. Ponadto PIT współpracuje ze SMART by NATURE (lokalny startup).

W sposób wzorowy układa się współpraca z PTTK oddział w Raciborzu przy organizacji różnego rodzaju imprez np. „Rajd Szlakiem Husarii po Ziemi Raciborskiej” oraz przy opracowywaniu map turystycznych (np. „Powiat Raciborski dla aktywnych” zawierającej opisy atrakcji turystycznych na terenie powiatu raciborskiego, „Zamki i Pałace Śląska” itp.). Współpraca z Raciborskim Centrum Informacji oraz Raciborskim Centrum Turystyki (uwagi, wskazówki, rozmowy, wymiana doświadczeń). Zamkowy PIT współpracuje również ze Śląską Organizacją Turystyczną oraz ze Związkiem Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku przy aktualizacji wydawnictw promocyjnych - foldery, mapy, ulotki, przewodniki wydawane w ramach projektu Śląski System Informacji Turystycznej oraz przy aktualizacji strony internetowej silesia.travel, w tym poddomen: Subregion Zachodni i Powiat Raciborski (aktualności, wydarzenia, baza gastronomiczna i noclegowa oraz lista atrakcji turystycznych). Ponadto PIT współpracuje z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Raciborzu, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Raciborzu (praktyki i staże dla absolwentów kierunków związanych z wszelako rozumianą turystyką).

Obecność na portalach internetowych takich jak: www.zamekpiastowski.pl, silesia.travel, www.peuk.fiiz.pl, www.facebook.com/ZamekPiastowskiRaciborz. Codzienna aktualizacja w/w portali (aktualności, wydarzenia, zapowiedzi, baza noclegowa, baza gastronomiczna, atrakcje turystyczne). Bezpośredni kontakt z turystami, np. poprzez cykliczne wysyłanie newsletterów. Bardzo szybkie reagowanie na zapytania e-mailowe. Wysyłka poprzez Pocztę Polską tradycyjnych materiałów promocyjnych (wersja papierowa) bezpośrednio do zainteresowanych, po otrzymaniu wcześniejszej prośby za pośrednictwem poczty e-mailowej (mapy, foldery, przewodniki, ulotki itp.).

Jakość obsługi turystów dla Punktu Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu od samego początku funkcjonowania (sierpień 2011 r.) jest bardzo ważna. Wszyscy turyści (zarówno indywidualni czy grupy) są traktowani ponadprzeciętnie - w sposób profesjonalny przez informatorów zatrudnionych w PIT. Miało to swoje odzwierciedlenie m. in. w badaniu mystery client w sierpniu i wrześniu 2011 r. Wówczas PIT zdobył 2. miejsce w rankingu ogólnym punktów IT w województwie śląskim. Badania 65 punktów IT techniką mystery client przeprowadziły koła naukowe marketingu Meritum oraz turystyki. Wówczas tajemniczy klienci odwiedzali punkty IT, wysyłali e-maile z zapytaniami oraz prosili o informacje telefoniczne. Pod względem bezpośredniej obsługi, punkt IT na Zamku Piastowskim w Raciborzu okazał się najlepszy w województwie, a w ogólnej klasyfikacji wyprzedziło go tylko Biuro Informacji Turystycznej w Pszczynie. Pracownicy zatrudnieni w PIT posiadają kilkuletnie doświadczenie na zajmowanym stanowisku, stale podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach i kursach organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną i Śląską Organizację Turystyczną. Posługują się w stopniu komunikatywnym językiem niemieckim i angielskim. Informatorzy posiadają ponadto tytuły pilota i przewodnika miejskiego po Raciborzu. Zatrudnieni w PIT informatorzy pełnią również funkcję przewodników po Zamku Piastowskim, oprowadzają turystów indywidualnych i grupy zorganizowane (w językach: polskim, niemieckim i angielskim). Często odwiedzający PIT piszą później swoje refleksje na temat odwiedzin w tutejszym miejscu. Oto fragment jednego z przykładów, opublikowany na blogu 29 października 2016 r. „...Naczelną atrakcją jest oczywiście Zamek Piastowski z XII wieku, który był siedzibą Mieszka I, a po nim kolejnych książąt górnośląskich. Standardowe zwiedzanie trwa około 45 minut, jednak przemiła Pani przewodnik poświęciła nam niemal 2 godzinki, rzeczowo i ochoczo odpowiadając na wszystkie pytania dzieci, za co bardzo serdecznie dziękujemy...”

Osoby niedowidzące mają możliwość odbycia swojej praktyki bądź stażu w Punkcie Informacji Turystycznej. W 2014 r. pierwsze osoby skorzystały z takiej możliwości. Informatorzy służą profesjonalnym podejściem i pomocą takim osobom, świadcząc im niezbędną posługę. Osoby niewidome i niedowidzące lub poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą również zwiedzać Zamek Piastowski dzięki pomocy informatorów zatrudnionych w PIT. Na terenie zamku zlokalizowana jest winda ułatwiająca przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Ponadto zamkowy PIT współpracuje z Warsztatem Terapii Zajęciowej z Raciborza, którego uczestnicy mają swoje praktyki na Zamku Piastowskim. Można tu również nabyć wykonywane przez te osoby ozdoby i pamiątki.

Osoby korzystające z usług Punktu Informacji Turystycznej mają możliwość korzystania z parkingu dla rowerów. Niepełnosprawni mogą wjechać samochodem na zamkowy dziedziniec. Wstęp do PIT i na Zamek Piastowski jest możliwy ze zwierzętami. Zamkowy PIT składa się z dwóch pomieszczeń zlokalizowanych na parterze i pierwszym piętrze budynku bramnego. Oba zostały wyposażone w jednolity sprzęt: biurowy (regały, stoły, biurka, kontuary) i ekspozycyjny (stojaki i gabloty) oraz elektroniczny (komputery, telefony, faks, sprzęt audio-video). PIT posiada ponadto dwa Infokioski: wewnętrzny i zewnętrzny, z które podpowiadają turystom co ciekawego zwiedzić, gdzie smacznie zjeść oraz przenocować po zamknięciu Punktu Informacji Turystycznej.

Informatorzy zatrudnieni w PIT mają jednakowe stroje. W okresie letnim są to koszulki polo z logo Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej, zaś w okresie zimowym na wyposażeniu informatorów są polary z logo Zamku Piastowskiego w Raciborzu, na terenie którego zlokalizowany jest PIT. Ponadto informatorzy mają imienne identyfikatory w celu łatwiejszego odróżnienia informatora od turysty, zwłaszcza w sezonie letnim gdy każdego dnia przez zamkowy dziedziniec przewija się kilkaset turystów.

Turyści mogą uzyskać informacje o atrakcjach turystycznych powiatu raciborskiego, województwa śląskiego i kraju. Mogą otrzymać bezpłatne materiały promocyjno-informacyjne oraz skorzystać z dwóch ogólnodostępnych stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. W punkcie można także zakupić publikacje i gadżety dot. powiatu raciborskiego i województwa śląskiego. Za zakupiony towar można zapłacić gotówką, kartą płatniczą oraz telefonem komórkowym poprzez BLIK. Na specjalne życzenie wystawiane są faktury.

Informatorzy regularnie prowadzą statystyki turystów odwiedzających PIT, które można śledzić tutaj: http://www.zamekpiastowski.pl/site/index/2/10.html W zamkowym PIT można zakupić bilety na zwiedzanie Zamku Piastowskiego. Honorowana jest Karta Dużej Rodziny. Ze zniżki mogą także korzystać osoby niepełnosprawne, dzieci, młodzież, uczniowie, studenci, renciści i emeryci. Dzieci do lat 6 pod opieką dorosłych mogą zwiedzić Zamek Piastowski bezpłatnie.

------------------

Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu, ul. Zamkowa 2 47-400 Racibórz woj. śląskie;  tel. +48 32 700 60 52, +48 32 414 02 33 wewn. 105, e-mail: promocja@zamekpiastowski.pl, zamekraciborz@silesia.travel, it@zamekpiastowski.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit