Pomysł na rozwój i promocję turystyki u ujścia Wezery do Morza Północnego

Jak to działa w Bremerhaven

Iwona Wienand, łodzianka z urodzenia, od 10 lat pracuje na rzecz turystyki Bremerhaven. Była świadkiem rozwoju turystycznego miasta i rodzenia się lokalnego produktu Havenwelten / fot.: E. Tomczyk-Miczka

Bremerhaven – nieduże miasto portowe nad Morzem Północnym w Niemczech - jest mekką nie tylko żeglarzy i wilków morskich, ale bardzo licznych turystów przyciąganych atrakcjami turystycznymi. Instytucją odpowiedzialną za rozwój i promocję turystyki jest BIS Touristik GmbH, mająca formę spółki z o.o. Jej udziałowcami są miasto Bremerhaven  i  miasto hanzeatyckie Brema (na prawach regionu).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą, a poza turystyką i promocją zajmuje się rozwojem i rozbudową miasta.Ostatnio dużą wagę przywiązuje się do energii odnawialnej. Inwestuje w budowę sieci wiatraków, a do programów turystycznych wprowadzono „Szlak Wiatru” (Tour de Wind), na którym turyści poznają budowę i zastosowanie wiatraków jako alternatywy dla elektrowni atomowych. Spółka posiada również działy infrastruktury miejskiej, nieruchomości  i rozwoju gospodarczego.

W biurze Bremerhaven Touristik, w Informacji Turystycznej, pracuje m. in. pani Iwona Wienand, łodzianka z urodzenia, od 22 lat mieszkająca w Niemczech, a od 10 lat pracująca na rzecz turystyki Bremerhaven. Nasza rodaczka była świadkiem rozwoju turystycznego miasta i rodzenia się lokalnego produktu Havenwelten (Światy Portu), dzięki któremu Bremerhaven zaistniało turystycznie w Niemczech i poza nimi. Początki były mniej spektakularne. W 2003 roku szef turystyki podjął decyzję o zakupie piętrowego autobusu, który do dziś obwozi turystów po imponującym porcie kontenerowym.- Uzyskanie zgody na zwiedzanie tego przemysłowego portu było początkiem ekskluzywnych propozycji turystycznych naszego miasta -mówi Iwona Wienand. - Nawet Hamburg nie jest wstanie z nami konkurować. Obecnie posiadamy już dwa autobusy, a bilety na nie trzeba rezerwować często z kilkudniowym wyprzedzeniem.W tym samym czasie doprowadziliśmy do podświetlenia wieży radarowej (Radarturm), której różnokolorowe iluminacje do dziś są symbolem atrakcyjności części turystycznego kompleksu nad Wezerą.

Punkty “it” w Wyspie Portowej i Zatoce Portu Rybackiego

Żaglowiec Aleksander von Humboldt II rozpoznawany jest z daleka, przede wszystkim po zielonych żaglach i kadłubie w tym samym kolorze. Zieleń to kolor miasta Brema / fot.: E. Tomczyk-MiczkaPunkty informacji turystycznej w Bremerhaven mieszczą się w miejscach szczególnie odwiedzanych przez turystów: jeden z nich centralnie,w części zwanej Hafeninsel (Wyspa Portowa),naprzeciwko supernowoczesnego, jedynego w swoim rodzaju w Europie, muzeum klimatologii „Klimahaus 8° Ost”. To muzeum ma sławę porównywalną do warszawskiego Centrum „Kopernik”, a przedmiotem ekspozycji jest interaktywna prezentacja procesów i zmian klimatycznych świata oraz wędrówka wzdłuż ósmego południka szerokości geograficznej wschodniej, na którym leżyBremerhaven, dookoła kuli ziemskiej. Miejsce drugiego punktu informacji turystycznej to „Wystawa” (Schaufenster) w Zatoce Portu Rybackiego. Stąd właśnie odchodzą piętrowe autobusy „HafenBus”,obwożące turystów po jednym z największych portów kontenerowo-przeładunkowych na świecie. „Wystawa” przyciąga turystów propozycjami gastronomicznymi. Tutaj znajdują się liczne restauracje, sklepy rybne i wędzarnie,umiejscowione w zabytkowych halach dawnej giełdy rybnej. „Wystawa” posiada atrakcje turystyczne przed wszystkim dla najmłodszych: akwarium ryb morskich „Atlanticum”, miniaturowe miasto „Modelstadt”czy cuda techniki „Phänomenta”. Eksperymentalny teatr TIFznany jest całej Dolnej Saksonii.

BIS Touristik zarabia m. in. na sprzedaży usług turystycznych. W punktach informacyjnych, oprócz  dystrybucji  licznych bezpłatnych materiałów informacyjnych, sprzedaje się pamiątki z Bremerhaven, wydawnictwa i gadżety reklamowe. Dalsza działalność polega na sprzedaży rejsów statkami, poczynając od krótkich przejażdżek po zatoce, dopływie Wezery czy rzece Geeste, a kończąc na rejsach dużymi żaglowcami, takimi jak „Alexander von Humboldt”, znany z reklamy piwa Beck. Znaczącą część przychodów stawowi sprzedaż kilkudniowych pobytów w Bremerhaven, rezerwacja miejsc noclegowych, czy organizowanie seminariów w nowopowstałym centrum konferencyjnym Conference Center. Port pasażerski imienia Kolumba „Columbus Cruis Terminal” w  Bremerhaven przyjmuje największe statki wycieczkowe świata, takie jak Queen Victoria czy Disney Fantasy. Najważniejszym jednak wydarzeniem turystycznym w Bremerhaven jest odbywająca się tam co pięć lat międzynarodowa  impreza żeglarska „Sail Bremerhaven”. W ciągu pięciu dni gromadzi się w mieście, a właściwie w jego części portowej, około 1,5 miliona gości z całego świata, a bierze w niej udział około 200 najpiękniejszych żaglowców świata. Wśród nich m. in. „Dar Młodzieży”, „Pogoria” czy „Zawisza Czarny”. Organizatorami tych imponujących regat nad Morzem Północnym w Niemczech jest właśnie BIS Bremerhaven – Promocja i Turystyka.

Kompleks hitów turystycznych

Ze środków unijnych oznakowano w Niemczech atrakcje wybrzeża Morza Północnego / fot.: E. Tomczyk-MiczkaMiasto stawia na wizerunek nie tylko dużego portu i przystani dla żaglowców, ale przede wszystkim centrum rozrywki edukacyjnej, który stał się magnesem dla turystyki z całych Niemiec.Z funduszu rozwoju miasta firma BISmbH stworzyła cały kompleks turystyczny, zwany Światy Portu (Havenwelten). Skumulowany na powierzchni 8 km², łączy dwa porty nad zatoką Wezery: Nowy i Stary. Na terenie „Havenwelten” mieszczą się nowoczesne hity turystyczne, jakimi są obecnie interaktywne muzea. Do nich należy m. in. „Niemiecki Dom Emigranta®”, posiadający największe zbiory archiwalne w Europie. Za pomocą różnych efektów technicznych można wcielić się w rolę jednego z 7 mln emigrantów, którzy stąd właśnie od początku XVI do końca XX wieku opuścili  stary kontynent, udając się za ocean w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Obok zaprasza „Niemieckie Muzeum Żeglugi Morskiej”z kogą z XIII wieku, znalezioną w latach sześćdziesiątych w leczniczym mule Wezery. Ciekawość budzi też część poświęcona słynnemu polarnikowi Alfredowi Wegenerowi. Przylegające doń Portowe Muzeum Statków w Starym Porcie eksponuje m.in. łódź podwodną z okresu II Wojny Światowej -U Boot „Wilhelm Bauer”oraz najstarszy niemiecki frachtowiec żaglowy „Seute Deern” (Słodka Dziewczyna) przerobiony na restaurację.

- Turyści odwiedzający informację turystyczną najczęściej pytają o możliwości aktywnego spędzania czasu – mówi Iwona Wienand. - Oczywiście,  największym powodzeniem cieszą się rejsy i przejażdżki morskie, ale w modzie jest wypoczynek aktywny z pierwiastkami sportu. Hitem więc są obecnie wypożyczalnie rowerów i seagwayów, trasy konne, golf i tenis. Bardzo ładnie rozbudowane są ścieżki spacerowe groblami Wezery, którymi dotrzeć można aż do Cuxhaven, znanego kurortu morskiego odległego o 45 km. Pozyskujemy również środki z dotacji na projekty turstyczne z Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom, oznakowaliśmy jednolitymi tablicami informacyjnymi  trasy Turystyczne oraz atrakcje turystyczne regionu. W opracowaniu jest nowy projekt – taksówka wodna, łącząca Port Rybacki z kompleksem „Havenwelten”.

Elżbieta Tomczyk-Miczka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!