Gdańsk bije rekord morskich przyjazdów turystycznych

Choć do końca roku pozostało jeszcze kilka miesięcy, w gdańskim porcie już można otwierać szampana. Pewne jest już, że rok 2017 okaże się rekordowym, pod względem zawinięć statków wycieczkowych.

Dotychczasowy rekord pod względem zawinięć wycieczkowców do portu przy Westerplatte padł w 2009 r. - było ich wtedy 40. W późniejszych latach ta liczba oscylowała pomiędzy 30 a 35 zawinięciami rocznie. W tym roku nastąpił jednak przełom. Jak podaje rp.pl, do końca sierpnia do gdańskiego portu zawinęło już 60 statków wycieczkowych. A to oznacza, że rekord już padł, nie wiadomo tylko jeszcze, jak bardzo zostanie wyśrubowany.

– Oficjalne ogłoszenie rekordowej liczby zawinięć wycieczkowców do Gdańska w 2017 roku będzie możliwe dopiero, gdy ostatni statek pasażerski zacumuje przy nabrzeżu Westerplatte. A ma to nastąpić 29 grudnia. Ale potwierdzamy, że w tym roku padnie rekord, bo tegorocznych zawinięć w porcie było już więcej niż w latach poprzednich – mówi rp.pl rzecznik prasowy Portu Gdańsk Agata Kupracz.

– Jeśli założymy, że każdy ze statków przypływa z pełnym obłożeniem, to łączna liczba pasażerów, którzy w tym roku zejdą na ląd w Porcie Gdańsk, może sięgać 30 tysięcy – dodaje Kupracz.

Do Gdańska przypływają m.in. jednostki należące do norweskiego armatora Viking Ocean Cruises. Statki liczą 228 metrów długości, a ich masie brutto 47 842 tony.

Skąd ta popularność? Gdańsk to jeden z przystanków na trasach morskich podróży wokół Europy. Statki zawijają tu na postoje od kilku do kilkunastu godzin. W tym czasie, pasażerowie mogą zejść na ląd, zjeść smaczny posiłek, zwiedzić miasto czy skorzystać z lokalnych atrakcji.

– Zazwyczaj turyści po zejściu na ląd wsiadają w autokary, shuttle busy lub taksówki i jadą zwiedzać gdańską starówkę, zamek w Malborku, Muzeum Stutthof czy Muzeum II Wojny Światowej lub Europejskie Centrum Solidarności – relacjonuje dla rp.pl Kurpacz.

Większa liczba wycieczek oznacza też większą liczbę turystów. Z badań Gdańskiej Organizacji Turystycznej wynika, że popularność Gdańska stopniowo rośnie. W 2015 r. Gdańsk odwiedziło 1 mln 988 tys., w 2016 r. już 2 miliony, z czego ponad 769 tys. w okresie letnim. Tegoroczny wynik powinien być jeszcze lepszy.

Turyści, którzy odwiedzili Gdańsk, zazwyczaj są też zadowoleni z pobytu. W badaniu Gdańskiej Organizacji Turystycznej, w skali od 0 do 5, atmosferę miasta ocenili średnio na 4,53 pkt., życzliwość mieszkańców na 4,44 pkt., ofertę kulturalną na 4,28 pkt., a ofertę rozrywkową na 4,24 pkt.

Źródło: rp.pl; fot. Kishjar/Flickr.com

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit