Rzeszowskie schronisko w systemie „it”
Działa całodobowo, przez 7 dni w tygodniu

Marian Dzimira, dyrektor Schroniska Młodzieżowego PTSM w Rzeszowie, nie kryje dumy. Prowadzony przez niego punkt informacji turystycznej działający w schronisku „Alko” w Rzeszowie, podczas Światowego Dnia Turystyki obchodzonego w Podkarpackim 29 września, otrzymał dyplom Polskiej Organizacji Turystycznej kategoryzujący punkt na poziomie dwóch gwiazdek.
Schronisko „Alko” mieści się w Rynku, w zabytkowym XVIII-wiecznym klasycystycznym budynku, rozbudowanym w XIX wieku. Jest to unikatowy budynek, w którym przed II wojną światową miała swoją siedzibę fabryka likierów, rosolisów, rumu i koniaków. W jego oficynie mieści się Sala Konferencyjna z kominkiem i zapleczem kuchenno-barowym.
To specyficzny punkt informacji turystycznej, który, z rangi lokalizacji przy recepcji, funkcjonuje całodobowo, przez 7 dni w tygodniu. Udzielanie informacji jest wprawdzie działalnością dodatkową schroniska, ale często zaglądają tu turyści, którzy spodziewają się dowiedzieć czegoświęcej o mieście i regionie.
- Punkt działa w systemie informacji turystycznej POT , dzięki czemu z programu realizowanego przez POT otrzymaliśmy komputer z łączem internetowym, który służy turystom chcącym otrzymać potrzebne informacje - informuje dyrektor Dzimira. - To bardzo dobre narzędzie, bowiem pozwala na bieżąco odnajdywać drogę do atrakcji turystycznych, rozkłady jazdy, informacje o zabytkach.
Od czasu funkcjonowania lotniska w Jasionce obsługującego tanie linie lotnicze, coraz więcej turystów zagranicznych przyjeżdża do Rzeszowa. Klienci owych linii korzystają chętnie z tego typu bazy noclegowej, zwłaszcza, że schronisko „Alko” zostało kilkakrotnie wyróżnione za dobrą jakość usług w konkursach dla schronisk młodzieżowych. Goście schroniska i turyści najczęściej korzystają z komputera samodzielnie lub przy pomocy informatora - recepcjonisty. Często pracownik recepcji podpowiada, czego szukać w Internecie lub uzupełnia uzyskane informacje. Magnesem przyciągającym turystów na Podkarpacie są przede wszystkim Bieszczady i Pałac w Łańcucie.
Dyrektor Marian Dzimira, który od 12 lat pracuje w branży turystycznej, w turystyce szkolnej, a jednocześnie w zarządzie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej pełni funkcje skarbnika, chwali swój zespół. Wszyscy czterej pracownicy to najlepiej wyszkolona kadra – mówi. - To laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów krajoznawczych. Takie połączenie działalności schroniska młodzieżowego z informacją turystyczną działa na korzyść obu stron, pracownicy promują region i Rzeszów z jego atrakcjami, a jednocześnie jest to dobra promocja dla samego schroniska.
Elżbieta Tomczyk-Miczka