Drudzy w kategorii dwóch gwiazdek

Pracownicy Punkt Informacji Turystycznej MBP w Braniewie od lewej Maria Potrac i Anetta Wileńska

W cyklu tekstów o laureatach 12 edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej prowadzonego wspólnie z Forum Informacji Turystycznej na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce, prezentujemy materiał przygotowany przez punkt informacji turystycznej w Braniewie, któremu kapituła konkursowa przyznała drugie miejsce w kategorii dwóch gwiazdek.

Braniewo leży nad rzeką Pasłęką 7 km od jej ujścia do Zalewu Wiślanego. Graniczy z Obwodem Kaliningradzkim. Miasto to może poszczycić się ponad 700 letnią tradycją. Było pierwszą stolicą Warmii, siedzibą biskupów warmińskich, bogatym portem, należało do Hanzy. To w Braniewie na przestrzeni wieków funkcjonowały i rozsławiały miasto w ówczesnej Europie: Collegium Hosianum, Akademia Królewska, Akademia Państwowa, oficyna drukarska i jedyny na Warmii port morski.

Punkt Informacji Turystycznej w Braniewie powstał w marcu 2003 r., znajduje się w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mieści się na parterze w budynku MBP przy ul. Katedralnej 7, w centrum miasta, w sąsiedztwie Bazyliki Mniejszej p.w. św. Katarzyny (jeden z najpiękniejszych zabytków Braniewa). Budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pobliżu znajduje się duży parking oraz stojak na rowery. W Bibliotece znajduje się 18 stanowisk komputerowych oraz Kąciki dla Maluszków. Turyści zainteresowani historią regionu mają możliwość zapoznania się z regionalnym księgozbiorem w Czytelni dla Dorosłych. Istnieje też możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do Internetu oraz całodobowego WIFI.

Pomieszczenie Punktu Informacji Turystycznej składa się z dwóch stref: samoobsługi i obszaru konsultacji. Dostępne są w nim bezpłatne materiały o mieście, regionie i Polsce. Prowadzona jest sprzedaż miedzy innymi map, przewodników oraz pamiątek turystycznych. Świadczone są również usługi: ksero, fax, skanowanie, drukowanie, laminowanie, przepisywanie prac.

W Punkcie Informacji Turystycznej pracuje dwóch Informatorów posiadających kilkuletnie doświadczenie na zajmowanych stanowiskach udzielających kompleksowych informacji o Braniewie i okolicach. Informacja udzielana jest w języku polskim i angielskim.

Punkt Informacji Turystycznej współpracuje m.in. z samorządem, instytucjami, przedszkolami, szkołami i stowarzyszeniami czego efektem są różnorodne przedsięwzięcia i inicjatywy. Poza typową działalnością pracownicy organizują miedzy innymi konkurs fotograficzny „Piękno Ziemi Braniewskiej”, wystawy, Spacery po Braniewie, warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w tym projekt „Wędrówki przedszkolaka po Braniewie”, spotkania w Klubie Podróżnika. Konkurs fotograficzny „Piękno Ziemi Braniewskiej” organizowany jest od 2010 r. Jego celem jest mi. in.: promocja walorów krajobrazowych i architektonicznych Ziemi Braniewskiej. Nagrodzone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Pracownicy PIT przygotowują wystawy: obrazujące historię Braniewa, promujące walory turystyczne miasta i okolic, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Spacery po Braniewie to wydarzenia cykliczne, których celem jest ukazywanie mieszkańcom Braniewa i turystom ciekawych zakątków naszego miasta, przybliżenie jego historii i tradycji. Wspólnie z przewodnikami podczas spacerów odkrywane są „tajemnice” Braniewa i okolic. Uczestnicy często wchodzą tam gdzie wstęp mają nieliczni. Spacery mają charakter otwarty. Stały się one również inspiracją dla pracowników PIT do skierowania podobnej oferty do dzieci, czego efektem jest nowatorski projekt „Wędrówki przedszkolaka po Braniewie”.

Warsztaty edukacyjne pod hasłem „Z przedszkolakami o turystyce” organizowane są od 2010 r. Celem spotkań jest zapoznanie dzieci z zasadami działania informacji turystycznej oraz przedstawienie głównych atrakcji Braniewa i okolic w sposób dostosowany do „małych turystów” (prezentacja multimedialna, dyskusja, odwiedziny punktu IT). Działalność edukacyjna PIT skierowana jest również do uczniów szkół podstawowych poprzez zorganizowanie warsztatów pod hasłem „Po przygodę szlakiem Green Velo”. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki” przeprowadzone zostały warsztaty edukacyjne pod hasłem „Poznaj z nami zabytki Braniewa”.

Spotkania Klubu Podróżnika skupiają wokół idei podróży ludzi, którzy odwiedzili ciekawe miejsca, snują plany podróżnicze lub po prostu marzą o poznawaniu świata. Stają się doskonałą okazją do zdobycia z pierwszej ręki praktycznych wskazówek, przydatnych w podróży po danym kraju, mieście czy regionie. Mają charakter otwarty, odbywają się raz w miesiącu i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Punkt Informacji Turystycznej w Braniewie jest laureatem konkursu 2012 na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej - II miejsce w kat. **, a także laureatem konkursu 2016 - II miejsce w kat. **.

Punkt Informacji Turystycznej, ul. Katedralna 7, 14-500 Braniewo, tel/fax. 556443303, e-mail it_braniewo1@poczta.onet.pl, www.it.braniewo.pl; www.biblioteka.braniewo.pl https://www.facebook.com/PITBraniewo/,

Godziny otwarcia.: poniedziałek - wtorek 9.00 - 17.00, środa - 9.00 - 15.00 (w sezonie: VI - IX 9.00 - 17.00), czwartek - piątek 9.00 - 17.00,
sobota 8.00 - 14.00

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit